Uzycie sily wzgledem ciezkosci

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
lampka1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 18:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Piła

Uzycie sily wzgledem ciezkosci

Post autor: lampka1 »

Zagadnienie mam kolejne ciekawe. :D
Podnoszac cos przedmiot o okreslonej wadze x uzywamy sily x - jesli przedmiot jest do pewnej wagi, czyli nie jest barzo ciezki wystarczy ze mamy "sztywno" naprezone rece. Jesli przedmiot jest ciezszy - czy uzywajac wiekszej sily jednoczesnie zamiast naprezonych miesni rowniez wykonujemy ruch do gory - dzwigajacy, czyli wektor zwrotny?
Krotko mowiac - do jakiejs pewnej ciezkosci wystarczy napiac miesnie, a przy czyms ciezszym nadajemy tez ruch do gory?

Dodano po 3 godzinach 20 minutach 5 sekundach:
Czy wektor przeciwny zwrotny "uzywamy" tylko kiedy cos podbosimy, lub cos napiera? Ale duzy nacisk (ciezki przedmiot) to tez napieranie wiec mysle ze przy trzymaniu ciezkiego przedmiotu rowniez rekami jakby "unosimy" do gory. Natomiast przy lzejszej rzeczy wyraznie tylko napinamy rece, a nie unosimy. Wiec jak to jest?

Dodano po 2 godzinach 35 minutach 25 sekundach:
Trzymajac ciezki przedmiot dziala on z sila na nasze rece, my utrzymujac go dzialamy ta sama sila. To jest dla mnie logiczne, jezeli zadzialamy wieksza wowczas przedmiot uniesiemy.
Nie wiem tylko jak to sie dzieje, jak trzymajac przedmiot mamy napiete miesnie i nie wykonujemy ruchu. Natomiast jesli przedmiot jest ciezki, bardzo ciezki automatycznie rekami wykonujemy jakby ruch ciagnacy do gory, mimo iz trzymamy nadal w miejscu. Moze jest to tylko w sytuacji, gdy nie mozemy czegos uniesc i "ledwo" to trzymamy? I dzialamy z tak duza sila jakbysmy mieli cos unosic, w przeciwnym do grawitacji kierunku?

Dodano po 1 dniu 15 godzinach 24 minutach 46 sekundach:
Edit. Widze, ze nikt nie zna odpowiedzi badz nie rozumie o co mi chodzi...b :lol:
Pytaniem jest czy trzymajac ciezki przedmiot trzymamy tylko reke sztywna, czy wykonujemy jakby napor w gore jak przy podnoszeniu.
Odpowiedz dla mnie moze byc taka, ze uzywamy tych samych miesni co przy podnoszeniu, lecz nie wykonujemy naporu tylko napor tego przedmiotu powoduje w rekach "blokade", czyli opor dajemy.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Uzycie sily wzgledem ciezkosci

Post autor: StudentIB »

To pytanie nie tyle z fizyki co z biomechaniki. Polecam zapoznanie się z literaturą w tym temacie, jest kilka ciekawych pozycji. Dużo informacji można znaleźć np. w książce "Biomechanika układu ruchu człowieka" Bobera i Zawadzkiego. Kości kończyny górnej tworzą dźwignię z osią obrotu w stawie łokciowym. Mięśnie ramienia muszą praktycznie cały czas generować siłę, tak by moment wywołany przez nie w stawie równoważył moment od obciążenia. Nawet gdy niczego nie podnosimy to i tak mięśnie muszą kompensować ciężar samej kończyny górnej. Siła jaką muszą generować w celu zachowania równowagi kończyny zależy przede wszystkim od kąta w stawie łokciowym. Najkorzystniejszy jest kąt prosty a najgorszy pełny wyprost ramienia.
ODPOWIEDZ