Ucisniecie a uderzenie

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
lampka1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 18:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Piła

Ucisniecie a uderzenie

Post autor: lampka1 »

Witam ja znowu z zagadnieniem dot uderzania. Tym razem zastanawiam sie... Dlaczego nacisniecie brzucha (tak ze zapadnie nam sie powiedzmy na kilka cm wglab) czyli dosc mocne jest mniej bolesne, niz uderzenie w niego bez zbytniego zapadniecia? :?: jak to mozna fizycznie wytlumaczyc? Wiem, ze uderzenie dziala z wzajemna sila - czy to jest odpowiedz na pytanie?

Dodano po 8 minutach 33 sekundach:
Jest taka kwestia, ze przy nacisnieciu sila dziala dopiero po dotknieciu w trakcie napierania, a przy uderzeniu sila dziala w czasie zderzenia. Czy to ma zwiazek z odpowiedzia?

Dodano po 11 minutach 20 sekundach:
Jeszcze dodam takie pytanie: nacisne na miekki przedmiot z dana sila, z ta sama dokladnie sila ten przedmiot uderze. W ktorej sytuacji przedmiot zapadnie podda sie mocniej? Zalozmy ze sila uderzenia jest rowna sile naciskania juz po dodaniu rozpedu.
Mysle, ze ugnie sie bardziej przy naciskaniu ale dlaczego? Bo sila uderzenia inaczej sie rozklada poprzez zderzenie?

Dodano po 2 godzinach 43 minutach 40 sekundach:
No i jeszcze jeden przyklad mam. Powiedzmy ze nacisniemy na gardlo tak, ze az zaczniemy kaszlec - ucisniemy cos tam ale nie ma bolu. Natomiast jak uderzymy sie czyms twardym w gardlo - zaboli, mimo iz nie bedzie to taka sila ze ucisniemy je.
Dlaczego?

Dodano po 6 godzinach 32 minutach 43 sekundach:
Co do porownania sil uderzenia a naciskania mysle jednak ze przedmiot podda sie podobnie, z tym ze przy uderzeniu na przyk. jak wyzej poczujemy bol, a przy uciskaniu nie. Dlaczego?

Dodano po 13 godzinach 21 minutach 17 sekundach:
Poki sama rozkminiam i nie znajdzie sie ktos madrzejszy... ;) Uderzenie z rozpedem a naciskanie z taka sama sila - uderzenie jest jednorazowe, a nacisk trwa dluzej... Jednostajny nacisk trwajacy dluzej niz krotkie uderzenie moze material poddac bardziej... Prawda?
ODPOWIEDZ