Obliczenie siły siłownika do poruszenia drzwiczek

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
bastaw0w
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 sie 2019, o 00:19
Płeć: Mężczyzna

Obliczenie siły siłownika do poruszenia drzwiczek

Post autor: bastaw0w »

Dzień dobry, jestem w trakcie realizacji projektu. Potrzebuję policzyć siłę siłownika, jaka potrzeba jest do poruszenia mechanizmu otwierania dwóch drzwiczek połączonych między sobą łącznikiem. Sytuacja została przedstawiona na zdjęciach. Proszę o wskazówki od czego zacząć i za co się zabrać.



Dodano po 7 godzinach 58 minutach 26 sekundach:
Siłownik z obrazka dobrałem obliczając ciężar i wyliczyłem sobie pole powierzchni tłoka z przekształconego wzoru na ciśnienie. Dodałem dodatkowo jakiś zapas siły, w razie jakby był to niepoprawny sposób obliczenia. Po wyliczeniu średnicy dobrałem siłownik z katalogu.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Obliczenie siły siłownika do poruszenia drzwiczek

Post autor: StudentIB »

Na początek trzeba by narysować schemat kinematyczny upraszczając pręty do linii i dodając węzły o stopniach swobody zgodnych z rzeczywistym układem (czy wszystko jest połączone obrotowo czy część połączeń jest sztywna ?) a następnie skorzystać z mechaniki/teorii maszyn i mechanizmów do analizy statycznej rozkładu sił (jaka siła jest potrzebna na wejściu mechanizmu żeby pokonać bezwładność drzwiczek. Można by skorzystać z jakiegoś programu do analizy mechanizmów.
ODPOWIEDZ