problemowa drabina

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
Alabasco
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 11 lip 2019, o 00:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

problemowa drabina

Post autor: Alabasco »

Cześć, w wielkim skrócie bo pytanie raczej proste aczkolwiek ciężko mi znaleźć odpowiedź na mianowicie dlaczego siła reakcji podłoża (\(\displaystyle{ R_1}\)) jest równa \(\displaystyle{ 20g}\) dla ciężaru drabiny \(\displaystyle{ 20g}\)? Przecież gdy stanę na wadze i oprę się o ścianę to mój ciężar względem wagi zmaleje. To w sumie tyle.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2019, o 11:18 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pojedyncze symbole literowe i wartości wielkości fizycznych zapisujemy z użyciem LateXa. Temat umieszczony w złym dziale.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

problemowa drabina

Post autor: kruszewski »

Bo pomija Kolega siłę tarcia swoim ciałem o pionową ścianę.

Zaznaczony wektor \(\displaystyle{ R_1}\) nie jest tu reakją podłoża a jej pionową składową. Zabrakło poziomej składowi (siłu tarcia drabiny o podłogę).
Jeżeli między drabiną a pionową ścianą nie ma tarcia, to nie ma pionowej składowej reakcji ściany na działanie na nią drabiny, która podtrzymywałaby drabinę, zatem cały ciężar drabiny równoważy pionowa składowa reakcji w miejscu oparcia drabiny o poziomą podłogę.
Z twierdzenia o trzech siłaqch łatwo Kolega obliczy (lub wyznaczy geometrycznie) kąt jaki tworzy wektor reakcji z poziomą podłogą.
ODPOWIEDZ