prędkość ciała przymocowanego do sprężny

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
Jaehyo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2017, o 18:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno

prędkość ciała przymocowanego do sprężny

Post autor: Jaehyo »

Ciało o masie m przymocowano do sprężyny, sprężynę rozciągnięto (obrazek).
obrazek-matematyka.png
obrazek-matematyka.png (11.26 KiB) Przejrzano 131 razy
Dane:
\(\displaystyle{ m=0.5\,kg \\
\mu = 0.2 \\
k=300\, \frac{N}{m}\\
x=160\,cm}\)


Obliczyć prędkość ciała w punkcie \(\displaystyle{ B}\).

zacząłem w ten sposób:
\(\displaystyle{ \Delta E_k=W \\
E_k_A=0 \\
E_k_B = \frac{mv^2}{2}\\
W= (\text{siła sprężystości}) \cdot x - \mu m g \cdot x\\}\)


i tu pojawia się problem, nie wiem jak zapisać poziome działanie tej siły sprężystości, myślałem, że \(\displaystyle{ F=kx}\), ale z tego później jednostki się nie zgadzają.
Proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony 9 cze 2019, o 17:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: prędkość ciała przymocowanego do sprężny

Post autor: kruszewski »

Proszę zauważyć, że energia układu masa+sprężyna nieważka w położeniu masy \(\displaystyle{ m}\) w \(\displaystyle{ A}\) kiedy sprążyna jest napięta siłą ciągnięcia \(\displaystyle{ S}\) jest określona równiem
\(\displaystyle{ E_p = \frac{1}{2} S \cdot x}\). Warto wiedzieć skąd w tym wzorze, równaniu jest współczynnik proporcjonalności \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) .
Uwalniając trzymany klocek pozwalamy sprężynie wykonać pracę siły tarcia klocka o podłoże na drodze \(\displaystyle{ s}\) i nadać masie \(\displaystyle{ m}\) prędkość \(\displaystyle{ v}\) taką, że energia kinetyczna będącej w ruchu masy \(\displaystyle{ m}\) w każdej chwili tego ruchu jest równa energii początkowej pomniejszonej o pracę siły tarcia \(\displaystyle{ T}\) na przemieszczeniu \(\displaystyle{ s}\) .
ODPOWIEDZ