Spadek z orbity

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
Anubis312
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22 kwie 2018, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Spadek z orbity

Post autor: Anubis312 »

Cześć.
Potrzebuję policzyć jaką siłę uderzenia będzie posiadał obiekt, który uderzy o Ziemię spadając z orbity.
Wiem że inaczej liczy się ruch ciał w atmosferze, a inaczej poza nią, i tu jest potrzebna wasza pomoc, ponieważ szukałem trochę w internecie, ale nie znalazłem nic konkretnego.
Chciałbym jeszcze zapytać, czy muszę znać coś jeszcze oprócz wysokości z jakiej będzie spadał?
Pozdrawiam i dzięki za wszelką pomoc.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2018, o 03:42 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Ziemia (wielka litera). Interpunkcja.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Spadek z orbity

Post autor: SlotaWoj »

Anubis312 pisze:... szukałem trochę w internecie ale nie znalazłem nic konkretnego.
I nic dziwnego, łatwo znaleźć informacje „gazetowe” lub multimedia popularnonaukowe, a Tobie są potrzebne informacje stricte naukowe i takich trzeba szukać w archiwach czasopism/ośrodków naukowych.

Łatwo obliczyć prędkość uderzenia obiektu w Ziemię, gdy pominie się opór atmosfery, ale z siłą jest już gorzej. Będzie ona inna gdy obiekt trafi w granitową skałę, a inna gdy trafi w piaszczystą wydmę. W obu przypadkach będzie dodatkowo zależała od materiału obiektu i jeszcze będzie zmienna w czasie. Gdyby uwzględnić rzetelnie opór atmosfery to trzeba ułożyć i rozwiązać numerycznie nieliniowe równanie różniczkowe II rzędu, aby określić prędkość uderzenia, a dla samego uderzenia również jakieś równanie różniczkowe. Trzeba uwzględnić, że w momencie uderzenia obiekt będzie rozgrzany do wysokiej temperatury i w trakcie zderzenia stopi się wraz z częścią podłoża.
Więc najpierw musisz określić, co i jak dokładnie chcesz zamodelować, a później przygotować odpowiednią do tego porcję danych.
Zapewniam Cię, że nawet dla modeli średniodokładnych będzie tego znacznie więcej niż sama wysokość spadania. Np. rozkład gęstości atmosfery, współczynnik oporu powietrza, współczynnik oporu uderzanego podłoża, etc.
To co chcesz obliczyć przypomina mi modelowanie uderzeń meteorytów w Ziemię i było latami wykonywane i weryfikowane doświadczalnie przez różne ośrodki badawcze.
Anubis312
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22 kwie 2018, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spadek z orbity

Post autor: Anubis312 »

Mniej więcej o to mi właśnie chodzi.
A czy są może jakieś ogólnodostępne materiały na ten temat, aby mógł sobie poczytać i sprawdzić.
Chodzi mi o linki do stron lub książki które zawierają coś na ten temat, czasopisma też się sprawdzą jeśli coś takiego jest.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Spadek z orbity

Post autor: SlotaWoj »

Pewnie są, ale nie wiem gdzie.
Do momentu uderzenia obiektu w Ziemię jest to w miarę proste i można to z grubsza „wykoncypować” samemu. Schody zaczynają się przy modelowaniu samego uderzenia. Wszystko zależy na ile sprężyste/plastyczne są obiekt i podłoże, w które on uderza i jak w jaki sposób następuje rozpraszanie energii uderzenia, a od tego zależy siłą uderzenia.
Anubis312
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22 kwie 2018, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spadek z orbity

Post autor: Anubis312 »

A znasz może jakieś sprawdzone strony z przykładami gdzie przeprowadzano modelowanie uderzenia o ziemię, abym mógł porównać i sprawdzić jak to się liczy?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Spadek z orbity

Post autor: SlotaWoj »

Nie znam stron.
Szukaj nie stron, ale artykułów naukowych nt. Asteroid impact. Tam pewnie są informacje, jak się modeluje takie uderzenia lub wskazania artykułów temu poświęconych.
ODPOWIEDZ