Tor ruchu piłeczki golfowej - rzut ukośny

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
Awatar użytkownika
k221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 23 sie 2015, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 22 razy

Tor ruchu piłeczki golfowej - rzut ukośny

Post autor: k221 »

Mam pytanie bo przystawiła mnie jedna sprawa przy rzucie ukośnym, mianowicie mamy zadanie:
"Po czasie \(\displaystyle{ t=2 s}\), liczonym od momentu wybicia piłeczki golfowej z murawy boiska, piłeczka znajduje się na wysokości \(\displaystyle{ h=2 m}\) nad murawą, przelatując tuż nad przeszkodą. Zasięg całego rzutu wynosi \(\displaystyle{ d=42 m}\). Oblicz wartość składowej pionowej prędkości początkowej piłeczki oraz kąt, pod jakim uderzy ona w murawę. Przyspieszenie grawitacyjne \(\displaystyle{ g=10 m/s^2}\) . W jakiej odległości od miejsca wyrzutu znajduje się przeszkoda?"

No i teraz tak:
składową pionową policzyłem ze wzoru: \(\displaystyle{ y = v _{\perp }t- \frac{gt^2}{2}}\)
potem do tego samego wzoru podstawiłem \(\displaystyle{ v _{\perp }}\) i policzyłem czas lotu \(\displaystyle{ t _{c}}\) (od wybicia do upadku)
potem policzyłem składową poziomą ze wzoru \(\displaystyle{ v _{||} = \frac{d}{t _{c}}}\)
potem kąt z tangensa i odległość przeszkody jako \(\displaystyle{ s = v _{||} t}\)

Wszystko powychodziło i wyniki to: \(\displaystyle{ v _{\perp }=11 \frac{m}{s} , v _{||}=19,(09) \frac{m}{s} , t _{c} = 2,2s, s = 38,18m}\)


No i to była ta część którą zrobiłem a teraz to czego nie rozumiem:
ta sytuacja zakłada że przeszkoda jest poza połową ruchu piłki, czyli tam gdzie piłka już leci w dół(\(\displaystyle{ 38,18m > \frac{42}{2}m}\)), a co z sytuacją gdyby przeszkoda była przed połową ruchy(czyli sytuacja gdy \(\displaystyle{ s < \frac{42}{2}m}\) ? Bo z jednej strony nie widzę jakichś mocnych przeciwwskazań - można by puścić tą piłkę bardziej płasko, żeby po 2 sekundach była na 2 metrach i poruszała się "do góry" ale z drugiej strony nie wiem jak to policzyć, bo powyższy sposób (ten którego użyłem) daje jednoznaczne wyniki i nie ma tam nigdzie (przynajmniej ja nie widzę) szansy na drugą odpowiedź albo chociaż sprzeczność. Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć?
Ostatnio zmieniony 5 mar 2017, o 18:26 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wartości wielkości fizycznych także zapisujemy z użyciem LateXa.
ODPOWIEDZ