Samolot lecący nad szosą

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
averos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2014, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 15 razy

Samolot lecący nad szosą

Post autor: averos »

Samolot rozwijający w nieruchomym powietrzu prędkość \(\displaystyle{ V=216 km/h}\) leci na północ, przy czym przez cały czas lotu znajduje się dokładnie nad szosą prowadzącą w tym samym kierunku. Pilot otrzymał z ziemi informację, że wieje wiatr o prędkości \(\displaystyle{ V_{w}=112km/h}\) lecz radiotelegrafista zapomniał podać kierunek wiatru. Pilot zauważył, że w ciągu godziny samolot przebywa ponad szosą odległość równą 216km.
-Jaki jest kierunek wiatru?
-W jakim kierunku zwrócony jest kadłub samolotu(jaki kąt tworzy oś samolotu z szosą)?




Jakim cudem mimo wiatru samolot ma taką samą prędkość jak w bezwietrznych warunkach?
Prosiłbym z jakimś symbolicznym rysunkiem bo chciałbym zrozumieć dokładnie o co tu chodzi.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Samolot lecący nad szosą

Post autor: kruszewski »

Jakim cudem mimo wiatru samolot ma taką samą prędkość jak w bezwietrznych warunkach?
Gaspard-Gustave Coriolis odpowiedziły natentychmiast .
averos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2014, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 15 razy

Samolot lecący nad szosą

Post autor: averos »

Dzięki za coriolisa ale dużo mi to nie pomogło.

Skoro nikt nie chce podać rozwiązania to może chociaż powie czy odpowiedź: kierunek wiatru 31~stopni oraz kąt który tworzy samolot z szosą 59 stopni są poprawne? Wyszło mi to jak narysowałem trójkąt z tymi prędkościami i wiatrem i potem cosinusy/sinusy.
Brombal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 20 razy

Samolot lecący nad szosą

Post autor: Brombal »

mi wyszło 74st 58 min 26 s
ODPOWIEDZ