Minimalna Praca

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
Gudis24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2015, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: JG
Podziękował: 5 razy

Minimalna Praca

Post autor: Gudis24 »

Jaką minimalną pracę należy wykonać, aby przewrócony walec ustawić pionowo (czyli na jednej z podstaw). Promień walca \(\displaystyle{ r=20cm}\), wysokość \(\displaystyle{ h=40cm}\), a jego masa \(\displaystyle{ m=10kg}\).

O ile wiem, należy wykorzystać różnicę sił potencjalnych. Czyli:
\(\displaystyle{ \Delta Ep=mg \cdot (S_{c}) - mg \cdot (S_{ck})}\)

gdzie:
\(\displaystyle{ S_{c}}\) - Środek ciężkości walca leżącego na ziemi
\(\displaystyle{ S_{ck}}\) - Środek ciężkości walca leżącego na krawędzi

Czy dobrze rozumiem, jeśli tak, to w jaki sposób wyznaczyć oba środki ciężkości?
Ostatnio zmieniony 2 lip 2015, o 00:19 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Minimalna Praca

Post autor: Igor V »

Znaczy pomysł wydaje mi się ok ,tylko właściwie to energię powinniśmy drugą brać (i pamiętaj że delta to zawsze od końcowej wartości początkową) w momencie jak prosta prostopadła do podłoża w punkcie styku walca z podłożem będzie zwierać się w przekątnej prostokąta będącego przecięciem walca wzdłuż promienia.Wtedy również środek masy będzie leżał na tej prostej.Jak doprowadzimy ten walec do takiego położenia to potem już grawitacja go sama ściągnie bez naszej pomocy.-- 1 lip 2015, o 23:46 --PS: Jeśli miałeś na myśli to samo co ja mówiąc "leżącego na krawędzi" to wystarczy że narysujesz sobie tę sytuację i zobaczysz że szukana wysokość na której leży środek masy względem podłoża tworzy trójkąt prostokątny z promieniem i połową wysokości walca ( bryła jest symetryczna , gęstość stała ,więc sam punkt znajduje się w środku symetrii walca)
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Minimalna Praca

Post autor: AiDi »

Gudis24 pisze: O ile wiem, należy wykorzystać różnicę sił potencjalnych.
Energii, a nie sił.
Jak doprowadzimy ten walec do takiego położenia to potem już grawitacja go sama ściągnie bez naszej pomocy.
No właśnie, więc praca sił zewnętrznych będzie równa różnicy energii potencjalnej kiedy walec "stoi" na krawędzi (co opisał Igor V) i energii potencjalnej początkowej, czyli kiedy walec stoi na podstawie, a nie leży.
Gudis24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2015, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: JG
Podziękował: 5 razy

Minimalna Praca

Post autor: Gudis24 »

hmm dziękuje za podpowiedź. Tak to rozumiem:


Czy poniższe działanie jest ok?

\(\displaystyle{ Ep_{1}=m \cdot g \cdot \frac{h}{2}}\)
\(\displaystyle{ Ep_{2}=m \cdot g \cdot \left( \sqrt{ r^{2}+\frac{h}{2}^{2} }\right)}\)

\(\displaystyle{ \Delta Ep= Ep_{2} - Ep_{1} = 10 \cdot 10 \cdot \left( \sqrt{ 0,2^{2}+0,2^{2} }\right) - 10 \cdot 10 \cdot 0,2 \approx 10 J}\)
Ostatnio zmieniony 2 lip 2015, o 00:27 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Minimalna Praca

Post autor: AiDi »

Gudis24 pisze:Czy poniższe działanie jest ok?
Nie wiem jakie działanie masz na myśli (działaniem jest np. dodawanie lub mnożenie i oba wydają się być spoko ), z pewnością nie to słowo miałeś na myśli. A obliczenia są ok, cokolwiek znaczy Twoje \(\displaystyle{ r}\). Na kolokwiach staraj się pisać wszędzie jednostki
Gudis24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2015, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: JG
Podziękował: 5 razy

Minimalna Praca

Post autor: Gudis24 »

Miałem na myśli obliczenia, proszę wybaczyć moje omyłki jest już późno. Moim \(\displaystyle{ r}\) jest promień walca, który wynosi \(\displaystyle{ 0,2m}\). Dziękuje za pomoc .
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Minimalna Praca

Post autor: AiDi »

Ach, właśnie jest już późno i uroiło mi się, że to inny przykład z sześciennym klockiem, bo to też często się pojawia Tak mi rysunek zasugerował i się zastanawiam co za \(\displaystyle{ r}\) w sześcianie.
daras170
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 708
Rejestracja: 24 mar 2014, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toronto
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 73 razy

Minimalna Praca

Post autor: daras170 »

Jeżeli walec jest jednorodny, to tak licząc nie napracujemy się wcale, bo środek masy leży w połowie wysokości walca więc jego położenie się nie zmieni. Ale żeby go obrócić trzeba przecież wykonać jakąś pracę
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Minimalna Praca

Post autor: AiDi »

daras170 pisze:bo środek masy leży w połowie wysokości walca więc jego położenie się nie zmieni.
Dlaczego niby się nie zmieni, skoro zostało pokazane, że się zmieni?
ODPOWIEDZ