Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
koalda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2011, o 15:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: koalda »

Pewna osoba leci samolotem z Waszyngtonu do Manili. Jaka jest wartość wektora przemieszczenia, jeśli szerokości i długości obu tych miast wynoszą odpowiednio: 39 stopni szerokości geograficznej północnej, 77 stopni dług. geog. zachodniej i 15 stopni szer. geog. północnej, 121 stopni dł. geog. wschodniej?

Doszłam do tego, aby współrzedne wektora biegnącego od Waszyngtonu do Manili (24 stopnie szer. geog. północnej, 44 stopnie dł geog. wschodniej) zamienić ze sferycznych na kartezjańskie.

\(\displaystyle{ x=r\cos\theta\cos\phi\\y=r\cos\theta\sin\phi\\z=r\sin\theta}\)

Niestety napotkałam na problem, a mianowicie nie wiem skąd mam wytrzasnąć "r". Proszę o pomoc!
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: Chromosom »

\(\displaystyle{ r}\) jest w tym przypadku promieniem Ziemi
koalda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2011, o 15:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: koalda »

wyszło mi, że \(\displaystyle{ x = 4186,\ y = 4047,\ z = 2593}\)

po wyliczeniu wartości wektora otrzymalam wartość bardzo zbliżoną do promienia Ziemi. Nie sądzę by moje rozumowanie było poprawne. Może ktoś ma inny pomysł na to zadanie, albo wie jak skorygować mój tok myślenia?
Ostatnio zmieniony 23 lip 2011, o 22:25 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: klamry [latex][/latex]
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: Chromosom »

koalda pisze:po wyliczeniu wartości wektora otrzymalam wartość bardzo zbliżoną do promienia Ziemi. Nie sądzę by moje rozumowanie było poprawne
taki wynik świadczy raczej o poprawności rozwiązania, ale jeśli masz wątpliwości możesz zamieścić obliczenia
koalda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2011, o 15:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: koalda »

nie sądzę, by taki wynik świadczył o poprawności, ponieważ ta odległość wynosi naprawdę 11230 km.
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: steal »

Wygląda na to, że popełniłaś błąd przy obliczaniu odległości równoleżnikowej - po drodze przekraczasz granicę zmiany daty (a długość wschodnia zmienia się na zachodnią i odwrotnie). Szybko spoglądając na globus naliczyłem tam \(\displaystyle{ 160^o}\).
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: Chromosom »

powtarzam kolejny raz żeby zamieszczać obliczenia w przypadku wątpliwości co do poprawności wyniku, w przeciwnym wypadku udzielenie pomocy jest utrudnione, proszę to uwzględnić gdyby była konieczność zadania kolejnych pytań
koalda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2011, o 15:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: koalda »

no więc tak:

faktycznie, podczas liczenia współrzędnych wektora popełniłam bład, wynoszą one 24 i 198 stopni.

\(\displaystyle{ \theta=24\\\phi=198\\r=6378 \ km\\\\\\x=0,42 \cdot \left( -0,997\right) \cdot 6378=-2671\\\ y=0,42 \cdot \left( -0,08\right) \cdot 6378=-213\\\ z=-0,9 \cdot 6378=-5776\\\\\\u= \sqrt{x^{2}+y^{2}+z^{2} }\\\ u=6367 \ km}\)

Prawidłowy wynik jest inny.
Awatar użytkownika
steal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 160 razy

Wektory, zamiana współrzędnych sferycznych na kartezjańskie

Post autor: steal »

A zastanowiłaś się co tak naprawdę liczysz w tym momencie? Obliczone przez Ciebie współrzędne to współrzędne jednego z miast (nazwijmy go pkt. \(\displaystyle{ A}\)), a co ze współrzędnymi drugiego z miast (pkt. \(\displaystyle{ B}\))? Teraz to liczysz odległość pkt. \(\displaystyle{ A}\) od początku układu współrzędnych (który to przyjęłaś w środku Ziemi). Stąd zgodność wyniku z promieniem Ziemi.
ODPOWIEDZ