Przyspieszenie styczne + rzuty

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
kamil142
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 27 kwie 2009, o 17:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5 razy

Przyspieszenie styczne + rzuty

Post autor: kamil142 »

Witam.
mam problem z rozwiązaniem takich zadanek:


1. Punkt porusza się z przyspieszeniem stycznym \(\displaystyle{ 4 \frac{m}{s ^{2} }}\) po okręgu o promieniu \(\displaystyle{ 8 m}\). Kąt między wektorem przyspieszenia całkowitego i promieniem wynosi \(\displaystyle{ 60 ^{o}}\). Oblicz prędkość liniową.


2. Ciało rzucono poziomo z szybkością początkową \(\displaystyle{ V _{0}}\). Wartość prędkości po czasie \(\displaystyle{ 5s}\) wzrosła 5 razy. Oblicz wartość \(\displaystyle{ V _{0}}\).


3. Oblicz, pod jakim kątem należy rzucić ciało ukośnie by zasięg rzutu był 3 razy większy od osiągniętej wysokości.

Przydałoby się jakieś wyjaśnienie, a nie same rozwiązania To są zadania z poziomu 1 liceum. Brat musi je rozwiązać i poprosił o pomoc, a ja ponad 3 lata z fizyką nic wspólnego nie miałem -- 3 sty 2011, o 09:43 --Nikt nie wie ?:P
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Przyspieszenie styczne + rzuty

Post autor: Chromosom »

1. uloz uklad rownan przy wykorzystaniu funkci trygonometrycznych oraz tw pitagorasa (wektory przyspieszenia stycznego i dosrodkowego sa ortogonalne)
2. wiadomo ze \(\displaystyle{ v(t)=\sqrt{v_0^2+g^2t^2}}\) (mam nadzieje ze wiesz z czego to wynika) i z warunkow zadania wiadomo ze ma byc \(\displaystyle{ \frac{\sqrt{v_0^2+g^2t^2}}{v_0}=5}\), masz rownanie z jedna niewiadoma, wyznacz \(\displaystyle{ v_0}\) i podstaw dane liczbowe
3.
wiadomo ze musi byc \(\displaystyle{ \frac{z}{h_{max}}=3}\), podstaw wg znanych wzorow, otrzymasz proste rownanie
ODPOWIEDZ