Ped i energia

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Ped i energia

Post autor: author »

3 doskonale sprezyste kulki o masach 5 4 i 3 wisza na pionowych nitkach, tak, ze ich srodki leza na jednej prostej; kule sie stykaja ze soba. Pierwsza z nich odchylamy i puszczamy, uderza ona w druga kule z v=6,3cm/s. Jaka predkosc uzyskala ostatnia kula.

Tu wlasnie wiadomo, ze trzeba skorzystac z zasady zachowania pedu. Ale nie wiem jak to potraktowac. Pierwsza kula uderza w druga i nadaje jej pewna predkosc v2, a potem druga uderza w 3 i nadaje jej predkosc v3, czy moze ( bo tu kule stykaja sie ) kula 1 uderza w 2 i w 3 jakby jednoczesnie... hmm, prosze o pomoc.
Mmmkm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 23 cze 2004, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Ped i energia

Post autor: Mmmkm »

o ile pamietam srodkowe kule (jesli bylo ich wiecej) nie odchylaly sie - jedynie ostatnia zaczynala sie porusza. ale to bylo dla kulek ktore mialy jednakowe rozmiary (masy). wydaje mi sie, ze tak tez powinno byc dla dowolnych kulek. ja bym liczyl tylko dla trzeciej, a pozniej sprawdzil w odpowiedzi
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Ped i energia

Post autor: author »

hmm
gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Ped i energia

Post autor: gnicz »

Poniewaz zderzenia sa sprerzyste to mozna stosowac takze zasade zachowania energii.

Pozdrawiam, GNicz
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Ped i energia

Post autor: author »

nie wiem, ale z tresci wynika, ze kule 2 i 3 stykaja sie, wiec gdy 1 uderza w 2, to tak jakby 1 uderzala w uklad zwiazany przez 2 i 3... wiec chyba nie mozna przyjac, takiego scenariusza, ze :
1 uderza w 2, i nadaje jej predkosc v2
2 uderza z predkoscia v2 w kule 3 i nadaje jej predkosc v3

Jak myslicie ?

Wazny jest ten scenariusz zachowan, latwiej byloby to policzyc, gdybym widzial to w doswiadczeniu.
Mmmkm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 23 cze 2004, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Ped i energia

Post autor: Mmmkm »

author pisze:Wazny jest ten scenariusz zachowan, latwiej byloby to policzyc, gdybym widzial to w doswiadczeniu.
a nie widziales tego na filmach?
tylko zewnetrzne kulki sie poruszaja, a srodkowe przekazuja energie.
gnicz ma racje. 1-nka przekazuje energie bez zadnych strat 2-jce, a ona z kolei 3-ce - rowniez bez strat. tak tez to mozesz liczyc.
author
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 10 paź 2004, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kołobrzeg
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Ped i energia

Post autor: author »

nie, no widzialem, ale tylko dla kulek o rownych masach... zobacze co z tego wyjdzie w ogole...
no_lan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 6 cze 2004, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SKO

Ped i energia

Post autor: no_lan »

author.. chyba dobrze kombinujesz..

ja tez sadze ze to trzeba tak liczyc

1 udeza w 2 a dopiero 2 w 3 i to wszystko z zasady zachowania energi chyba najprosciej pojdzie (ze wzorow na predkosci przy zezeniach)

jak bedziesz wiedzial to napisz jak sie to powinno rozwiazac
ODPOWIEDZ