Zadania z zasady zachowania energii.

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
krzych07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 24 sty 2008, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: net
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 10 razy

Zadania z zasady zachowania energii.

Post autor: krzych07 »

Mam pytania odnosnie dwoch zadan dotyczących zasady zachowania energii:
1. Z wieży z tego samego dziala wystrzelono trzy jednakowe kule z taką samą prędkością początkową: kulę (A) poziomo, kulę (B) ukośnie do góry, kulę (C) ukośnie w dół. Przy zaniedbywaniu oporów powietrza, która z kul powinna mieć przy uderzeniu w ziemie największą, a która najmniejsza predkość.

Czy dobrze mysle ze wszystkie predkosci będą tutaj jednakowe z zasady zachowania energii?

2. Na rysunku pokazane są dwa identyczne co do kształtu tory, przy czym drugi jest odbiciem zwierciadlanym pierwszego.Jeśli dwie identyczne kulki toczą się bez oporów z taką samą prędkością początkową po obu tych torach, to która z nich przebędzie swoją drogę jako pierwsza.

Wiem o co chodzi w tym zadaniu wiem że druga będzie pierwsza tylko jak to elegancko zapisac?
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Zadania z zasady zachowania energii.

Post autor: matshadow »

1. Zgadza się
2. Moim zdaniem obie w tym samym czasie dojdą do końca.
krzych07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 24 sty 2008, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: net
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 10 razy

Zadania z zasady zachowania energii.

Post autor: krzych07 »

W drugim na pewno nie dojada w tym samym czasie wystarczy przeanalizowac te odcinki tak na chlopski rozum. Tylko zapis tego jest troche trudniejszy.
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Zadania z zasady zachowania energii.

Post autor: matshadow »

Czy ja wiem? Na 1 torze najpierw zwalnia, potem przyspiesza. W 2 przypadku najpierw przyspiesza, potem zwalnia. Wracają na tę samą wysokość, więc i prędkości powinny być te same.
krzych07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 24 sty 2008, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: net
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 10 razy

Zadania z zasady zachowania energii.

Post autor: krzych07 »

Na pierwszym torze zwalnia a potem przyspeiesza z tej niskiej predkosci, na drugim z duzo wieksza predkoscia wtacza sie pod wzniesienie. Sprawa odpowiedzi jest tutaj bezdyskusyjna i sprawdzona. Chodzi mi tylko o dobry zapis.
ODPOWIEDZ