Efekt Casimira przy dużych prędkościach

Budowa atomu. Promieniotwórczość i rozpady atomowe. Reakcje jądrowe. Fizyka ciała stałego. Zjawiska kwantowe i mechanika kwantowa.
pablo9948
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2019, o 17:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Efekt Casimira przy dużych prędkościach

Post autor: pablo9948 »

Załóżmy, że mamy standardową sytuację dla efektu casimira, próżnia, zimno, dwie płytki, równoległe, blisko siebie itd. Przyciągają się z jakąś siłą. Co się stanie jeśli rozważymy ten sam układ, ale poruszający się z prędkością \(\displaystyle{ 0,99 c}\), po prostej równoległej do płytek (ruch wzdłuż osi symetrii)?
Ostatnio zmieniony 27 sty 2019, o 17:32 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Efekt Casimira przy dużych prędkościach

Post autor: AiDi »

Najłatwiej zobaczyć co się stanie transformując trójsiłę do układu poruszającego się z zadaną prędkością. Pojawią się dodatkowe składowe siły.
pablo9948
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2019, o 17:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Efekt Casimira przy dużych prędkościach

Post autor: pablo9948 »

Nie mam pojęcia jak to policzyć. Sądziłem, że odpowiedzią będzie coś w rodzaju: ,, nic się nie stanie bo prędkość jest stała więc równie dobrze układ może być nieruchomy..."

Ale jednak stanie się ,,raczej COŚ" niż oczekiwane przeze mnie ,,raczej NIC" ?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Efekt Casimira przy dużych prędkościach

Post autor: AiDi »

pablo9948 pisze:Sądziłem, że odpowiedzią będzie coś w rodzaju: ,, nic się nie stanie bo prędkość jest stała więc równie dobrze układ może być nieruchomy..."
Myślałem, że to jakieś zadanie czy coś Jak to tylko niezobowiązujące pytanie bez konkretnych rachunków to odpowiedziałeś dobrze. Nic istotnego się nie stanie, tylko same kinematyczne dodatki wynikające ze zmiany układu odniesienia.
ODPOWIEDZ