Atom wzbudzony na dalszych powłokach - termy atomowe

Budowa atomu. Promieniotwórczość i rozpady atomowe. Reakcje jądrowe. Fizyka ciała stałego. Zjawiska kwantowe i mechanika kwantowa.
Yassamet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 29 cze 2013, o 14:16
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Atom wzbudzony na dalszych powłokach - termy atomowe

Post autor: Yassamet »

Kłaniam się.
Mam atom o 12 elektronach, którego stanem podstawowym jest \(\displaystyle{ 1s^{2}2s^{2}2p^{6}3s^{2}}\). Rozważam różne stany tego atomu i rozumiem przejścia ze stanu podstawowego do wyższego. Problem zaczyna się jednak pojawiać przy stanach wyższych - jak to rozumieć?
Dla przykładu, jednym z przejść w tym atomie jest 3d-4f. Mam dwa pytanie, pierwsze o konfigurację. Czy to wszystkie elektrony przechodzą na coraz to wyższe powłoki i to te niższe powłoki stają się puste, czy też to jeden elektron "wędruje" sobie coraz wyżej? Czy może puste powłoki nie istnieją i na każdej z nich znajduje się co najmniej jeden elektron?
Drugie pytanie mam do termów. W tym atomie wszystkie przejścia są dubletami, a więc wiem, że \(\displaystyle{ 2S+1 = 2}\). Mam jednak problem przy liczbie J oraz tym, ile tych termów właściwie będzie. Szukałam po sieci, to znajdowałam informacje o możliwych kilkudziesięciu termach, ale wciąż nie wiem, jak je obliczać.

Z góry dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ