Konduktancja

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
verso20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 12 lis 2007, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Znienacka
Podziękował: 39 razy

Konduktancja

Post autor: verso20 »

Witam,

W jaki sposób obliczyć przewodność elektryczną rezystorów.

Mam dane: natężenie prądu a amperach, napięcie w woltach, rezystancje w omach.
Czy da się to obliczyć mając dane powyżej?!
Brainless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 15 lis 2008, o 17:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: K-Pax
Pomógł: 4 razy

Konduktancja

Post autor: Brainless »

Wydaje mi się, że konduktywność/rezystywność jest dla wszystkich materiałów wyznaczana doświadczalnie. W zadaniach można wyliczyć tą wartość ale musisz znać rezystancje i gabaryty rezystora.
\(\displaystyle{ R=\frac{l}{\gamma S}}\)
verso20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 12 lis 2007, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Znienacka
Podziękował: 39 razy

Konduktancja

Post autor: verso20 »

Brainless pisze:Wydaje mi się, że konduktywność/rezystywność jest dla wszystkich materiałów wyznaczana doświadczalnie. W zadaniach można wyliczyć tą wartość ale musisz znać rezystancje i gabaryty rezystora.
\(\displaystyle{ R=\frac{l}{\gamma S}}\)
Poczytałem i wychodzi na to że \(\displaystyle{ G= \frac{1}{R}}\) gdzie G to przewodnosć a R to opór.
Mam dany R w k ohm = 1000ohm czyli żeby wynik wyszedł w S to musze zamiast R podstawić wartości w ohm ? będą to wartości bardzo małe. Czy po prostu podstawić k Ohmy ?!
Proszę o odpowiedź.
Brainless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 15 lis 2008, o 17:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: K-Pax
Pomógł: 4 razy

Konduktancja

Post autor: Brainless »

Jednostką konduktywności jest \(\displaystyle{ \frac{S}{m}}\) lub \(\displaystyle{ \frac{\Omega*mm^{2}}{m}}\)
Czyli podstawiasz do wzoru opór w\(\displaystyle{ \Omega}\), długość w \(\displaystyle{ m}\), a pole przekroju w \(\displaystyle{ mm^{2}}\).Milimetry zamień na metry otrzymasz \(\displaystyle{ 10^{-6}m}\), to się uprości z mianownikiem. Simens jest odwrotnością Om, więc masz \(\displaystyle{ \frac{10^{6} S}{m}}\).A najprościej to podać w normalnych jednostkach i pomnożyć przez \(\displaystyle{ 10^{6}}\) i zamienić na \(\displaystyle{ \frac{S}{m}}\).
ODPOWIEDZ