Zmiany po rozsunięciu okładek kondensatora

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
SZQ_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 4 gru 2021, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 11 razy

Zmiany po rozsunięciu okładek kondensatora

Post autor: SZQ_ »

Witam, mam takie zadanie:
Kondensator płaski o powierzchni okładki \(\displaystyle{ S}\) i odłegłości pomiędzy nimi \(\displaystyle{ d}\) naładowano do różnicy potencjału \(\displaystyle{ U_0}\) i odłączono od baterii. Następnie rozsunięto okładni na \(\displaystyle{ n}\) razy większą odległość. Wyznacz jak zmieni się ładunek, różnica potencjału, natężenie pola elektrycznego w kondensatorze i jego energia. Wykonać też odpowiednie obliczenia dla przypadku, w którym kondensator pozostaje przypięty do źródła napięcia.

"Pierwsza" część zadania, czyli obliczenie dla sytuacji początkowej: \(\displaystyle{ C_0, q_0, E_0}\) była prosta. Pojemność jest zależna jedynie od geometrycznych właściwości, więc \(\displaystyle{ \frac{\epsilon_0 S}{d}}\), ładunek mogę obliczyć z zależności \(\displaystyle{ \frac{C_0}{U_0}}\), natężenie pola elektrycznego \(\displaystyle{ =\frac{q_0}{\epsilon_0 S}}\), no i pozostaje energia kondensatora równa \(\displaystyle{ \frac{C_0 U^2_0}{2}}\). Wszystko ładnie.

Problem pojawia się, gdy przychodzi obliczyć końcowe (czyli po rozsunięciu okładek, wtedy \(\displaystyle{ d=nd}\)) właściwości. Potrafię obliczyć \(\displaystyle{ C_k}\), ale nic więcej... za dużo niewiadomych. Czy ktoś mnie nakieruje?
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Zmiany po rozsunięciu okładek kondensatora

Post autor: korki_fizyka »

Jeżeli kondensator jest odłączony od źródła, to ładunek się nie zmieni.
Załączniki
rozsuwanie okładek.jpg
SZQ_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 4 gru 2021, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 11 razy

Re: Zmiany po rozsunięciu okładek kondensatora

Post autor: SZQ_ »

Dziękuję, wszystko jasne. Zadanie rozwiązane.
ODPOWIEDZ