siła działająca na elektron

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
banka321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 7 maja 2020, o 16:53
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 2 razy

siła działająca na elektron

Post autor: banka321 »

przez długi prostoliniowy przewodnik płynie prąd o natężeniu\(\displaystyle{ 50A}\). w odległości \(\displaystyle{ 5cm}\) od tego przewodnika znajduje się elektron lecący z prędkością \(\displaystyle{ 10 ^{7}m/s}\). jaka siła działa na elektron gdy jego prędkość jest (a) w stronę przewodnika (b) równolegle do niego i (c) prostopadle do kierunków podanych w (a) i (b)?
czy ktoś potrafi rozwiązać takie zadanie, nie wiem jak się za to zabrać
Ostatnio zmieniony 9 cze 2020, o 17:10 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wartości wielkości fizycznych zapisujemy z użyciem LateXa.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: siła działająca na elektron

Post autor: korki_fizyka »

Na elektron działa siła Lorentza. Wystarczy policzyć indukcję w odległości d od przewodnika z prądem, ustalić kierunki wektorów (reguła Fleminga) i ..podstawić do wzoru.
banka321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 7 maja 2020, o 16:53
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 2 razy

Re: siła działająca na elektron

Post autor: banka321 »

korki_fizyka pisze: 9 cze 2020, o 19:24 Na elektron działa siła Lorentza. Wystarczy policzyć indukcję w odległości d od przewodnika z prądem, ustalić kierunki wektorów (reguła Fleminga) i ..podstawić do wzoru.
no dobrze i do tego też doszłam, a indukcja wychodzi \(\displaystyle{ 2*10 ^{-4} T }\), we wzorze na sile F jest q a żeby obliczyć q potrzeba czasu t i jak tego oblicz to już nie wiem wiec tak naprawdę stanęłam na samym początku
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: siła działająca na elektron

Post autor: korki_fizyka »

Czyli skłamałaś pisząc:
banka321 pisze: 9 cze 2020, o 16:25
czy ktoś potrafi rozwiązać takie zadanie, nie wiem jak się za to zabrać
;)
Nie wiem czy tyle akurat wychodzi, bo nie liczyłem ale za q należy podstawił ładunek e.
ODPOWIEDZ