Strumień pola dowolnej zamkniętej powierzchni

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
Nuna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 7 gru 2019, o 19:36
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 58 razy

Strumień pola dowolnej zamkniętej powierzchni

Post autor: Nuna »

Uzasadnij, że strumień pola elektrycznego pochodzącego od pojedynczego ładunku punktowego \(\displaystyle{ q}\) przez zamkniętą powierzchnię o dowolnym kształcie jest proporcjonalny do tego ładunku.

Wskazówką do zadania jest to, by najpierw rozważyć przypadek sfery i potem przejść do dowolnej zamkniętej powierzchni. Dla sfery wyznaczyłam, ale jak zrobić to przejście?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Strumień pola dowolnej zamkniętej powierzchni

Post autor: janusz47 »

Rysunek dowolnej powierzchni zamkniętej \(\displaystyle{ S }\) obejmującej ładunek punktowy \(\displaystyle{ q.}\)

Strumień wektora pola elektrycznego przez tę powierzchnię jest równy

\(\displaystyle{ \Phi_{E} = \oint_{S} \vec{E}(r)\cdot d\vec{S} = \oint_{S} \frac{q}{4\pi\varepsilon_{0}}\cdot \vec{i}_{r}\cdot \vec{i}_{n} dS =\frac{q}{4\pi\varepsilon_{0}}\oint \frac{\cos(\theta)}{r^2} dS, }\)

\(\displaystyle{ \vec{i}_{r}\cdot \vec{i}_{n} = \cos(\theta),}\)

gdzie

\(\displaystyle{ \theta }\) jest kątem między wektorem \(\displaystyle{ \vec{E} = E\vec{i}_{r} }\) i wersorem \(\displaystyle{ \vec{i}_{n} }\) normalnym do powierzchni \(\displaystyle{ S }\) w punkcie \(\displaystyle{ r. }\).

Iloraz

\(\displaystyle{ \frac{\cos(\theta) dS}{r^2} = d\Omega }\) jest kątem bryłowym, pod jakim widać element powierzchniowy \(\displaystyle{ dS }\) z punktu położenia ładunku \(\displaystyle{ q. }\)

Stąd

\(\displaystyle{ \Phi_{E} = \frac{q}{4\pi\varepsilon_{0}}\oint_{S} \frac{\cos(\theta)}{r^{2}} dS = \frac{q}{4\pi\varepsilon_{0}}\oint_{S} d\Omega = \frac{q}{4\pi\varepsilon_{0}}\cdot 4\pi = \frac{q}{\varepsilon_{0}}. }\)

Jest to ten sam wynik, który Pani otrzymała w przypadku powierzchni sferycznej.

Jaki stąd wniosek ?

Strumień pola elektrycznego \(\displaystyle{ \Phi_{E} }\) przez powierzchnię zamkniętą \(\displaystyle{ S }\) nie zależy od kształtu powierzchni otaczającej ładunek \(\displaystyle{ q, }\) ani od położenia tego ładunku względem tej powierzchni i jest proporcjonalny do tego ładunku.

Dla dowolnej powierzchni \(\displaystyle{ S }\) mamy

\(\displaystyle{ q = \varepsilon_{0}\cdot \Phi_{E} = \varepsilon_{0}\oint _{S} \vec{E}\cdot \vec{dS} }\)

Z punktu widzenia teorii pola Faradaya-Maxwella równanie to stanowi definicję ładunku elektrycznego \(\displaystyle{ q }\) jako źródła strumienia pola (źródła pola): ładunek elektryczny jest równy strumieniowi natężenia pola elektrycznego przez otaczającą ten ładunek powierzchnię zamkniętą pomnożonemu przez przenikalność elektryczną próżni.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Strumień pola dowolnej zamkniętej powierzchni

Post autor: kerajs »

Nuna pisze: 29 mar 2020, o 14:39 Dla sfery wyznaczyłam, ale jak zrobić to przejście?
Wsadzasz swoją sferę z ładunkiem w powierzchnię zamkniętą. Całkowity strumień przenikający sferę jest taki sam jak przenikający przez powierzchnię. Skoro strumień pola elektrycznego pochodzącego od pojedynczego ładunku punktowego jest proporcjonalny do tego ładunku zamkniętego w sferze, to jest także proporcjonalny do tego ładunku ograniczonego powierzchnią zamkniętą.
ODPOWIEDZ