Indukcja magnetyczna - Prawo Ampere

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
wujotx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2017, o 21:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kolaczyce

Indukcja magnetyczna - Prawo Ampere

Post autor: wujotx »

Witam,
Proszę o pomoc z zadaniem. Mamy układ dwóch przewodników w których płynie prąd \(\displaystyle{ I}\) oraz \(\displaystyle{ 2I}\). Mamy obliczyć wektor (zwrot, wartość) indukcji magnetycznej w punkcie \(\displaystyle{ P}\) oddalonym o \(\displaystyle{ d}\) od przewodników (jak na rysunku poniżej). Odległość między przewodami jest pomijalnie mała. Proszę o rozwiązanie ze wszelkimi wyprowadzeniami wzorów (mam trochę sporo roboty kolokwia itp. a to zadanie jest trochę "za kare"). Z góry dziękuję za pomoc.

Rysunek do zadania:

Kod: Zaznacz cały

https://imgur.com/a/0gRlQNN


Dane:
\(\displaystyle{ I=0,5A\\
d=2m}\)


edit: nie chodzi by zadanie jedynie rozwiązac z przekształconego wzoru (oddałem je już w taki sposób). Chodzi mi najbardziej o przekształcenia ogólnego prawa Ampere do postaci która pozwoli je w prosty i przyjemny sposób obliczyć (jakieś merytoryczne komentarze również sie przydadzą).
Ostatnio zmieniony 5 maja 2019, o 18:10 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wartości wielkości fizycznych zapisujemy z użyciem LateXa.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Indukcja magnetyczna - Prawo Ampere

Post autor: janusz47 »

wujotx

Może sam potrafiłbyś, każdy z tych dwóch równoległych przewodników z prądem otoczyć okręgiem z punktem P.

Z Prawa Ampera oblicz indukcje w punkcie \(\displaystyle{ P,}\) następnie sprawdź swój wynik drugim sposobem, wykorzystując Prawo Biota-Savarta.

Wtedy sobie powiesz "przezwyciężyłem karę".
BB-2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 19 mar 2016, o 09:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 6 razy

Indukcja magnetyczna - Prawo Ampere

Post autor: BB-2 »

1. Zapisz prawo Ampera;
2. Przekształć wzór ogólny na wzór na indukcję magnetyczną wokół przewodnika z prądem (albo znajdź przekształcenie w internecie - wystarczy wpisać w Google);
3. Narysuj rysunek dla pierwszego przewodu z perspektywy przekroju poprzecznego przewodu;
4. Oznacz zwrot przepływu prądu w przewodniku, punkt P oraz odległość do punktu P;
5. Oznacz wektor indukcji magnetycznej w punkcie P zgodnie z regułą prawej dłoni;
6. Oblicz wzorem z punktu 2 wartość indukcji magnetycznej w punkcie P;
7. Powtórz punkty 3-6 dla drugiego przewodu;
8. Skorzystaj z zasady superpozycji;
ODPOWIEDZ