Energia kinetyczna atomu

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
ScriptNewbie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2018, o 18:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 2 razy

Energia kinetyczna atomu

Post autor: ScriptNewbie »

Dzień dobry.

Zupełnie nie rozumiem objaśnienia zadania znajdującego się tutaj
Screenshot 2022-06-22 at 19-24-46 Zadanie.png


Czy byłby ktoś w stanie wytłumaczyć owo zadanie w bardziej przystępny sposób, nie przeskakując od razu do rozwiązania?

Z góry dziękuję.

Dodano po 49 minutach 21 sekundach:
Chciałbym załączyć razem z objaśnieniem.
Zrzut ekranu 2022-06-22 o 20.02.23.png
Przepraszam jeżeli istnieje możliwość edycji wpisu, niestety jej nie znalazłem, dlatego załączam w odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2022, o 19:26 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Teraz nie linkujemy zdjęć, tylko załączamy jako załączniki.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7911
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Energia kinetyczna atomu

Post autor: janusz47 »

Bardziej przystępnego sposobu wyjaśnienia rozwiązania zadania nie można sobie wyobrazić.

Tylko aby zrozumieć to rozwiązanie musimy umieć odpowiedzieć sobie na nastepujące pytania, sięgając do podręcznika.

Co to masa spoczynkowa ? Ile wynosi masa spoczynkowa elektronu ?

Jakie siły działają na elektron poruszający się po okręgu w polu magnetycznym (rys.) ?

Jakie równanie określa bilans tych sił ?

Jak z tego równania wyznaczamy prędkość elektronu po orbicie kołowej ?

Co to jest pęd ciała (cząstki) ? Jak go wyznaczamy ?

Ile wynosi pęd elektronu ?

Jak obliczamy energię kinetyczną ciała (cząstki) w przypadku nierelatywistycznym i relatywistycznym ?

Ile wynosi energia kinetyczna elektronu w obu tych przypadkach ?
ScriptNewbie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2018, o 18:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 2 razy

Re: Energia kinetyczna atomu

Post autor: ScriptNewbie »

Właśnie mam problem z wyznaczeniem prędkości elektronu. Masa spoczynkowa jest podana w treści zadania. Chodzi o to, że jakkolwiek do tego nie podejdę właśnie brakuje mi jednej danej (prędkości albo masy), stąd nie potrafię wyliczyć bety ze wzoru. Objaśnienie zadania rozumiem do miejsca, gdzie podany jest wzór relatywistyczny. Nigdy nie uczyłem się fizyki relatywistycznej i dlatego nie posiadam zbyt dobrego zrozumienia tych zagadnień, dlatego liczyłem, że może ktoś rozpisałby jak dokładniej dojść do wyniku - skąd można uzyskać wielkości ze wzoru.

Dodano po 41 minutach 3 sekundach:
Chyba się udało, dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ