wzory elektronowe

Cuddy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2008, o 13:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice

wzory elektronowe

Post autor: Cuddy »

Witam;) Mam problem z określaniem wzorów elektronowych w momencie gdy chodzi o związek z wiązaniem jonowym. W zbiorze zadań zwracają uwagę na to, że związki jonowe nie tworzą cząsteczek, tylko sieci krystaliczne, ale to mnie niestety nie naprowadza na to jak powinno się taki wzór elektronowy określać. Oto zadania, z którymi mam problemy:

1. Narysuj wzory elektronowe następujących cząsteczek:
a) NaOH, Al(OH)3
b) K2SO4, Mg(ClO)3
c) wodorosiarczan (VI) baru

Nie proszę o rozwiązanie wszystkich przykładów Wink tylko o ewentualne podanie mi np. zasady... We wszystkich podręcznikach, jakimi dysponuje, wyjaśnione jest tylko oznaczanie wiązań kowalencyjnych
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

wzory elektronowe

Post autor: bolo »

Można zapisywać w ten sposób:
yanbar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 mar 2009, o 04:17
Płeć: Mężczyzna

wzory elektronowe

Post autor: yanbar »

Cuddy pisze: że związki jonowe nie tworzą cząsteczek, tylko sieci krystaliczne, ale to mnie niestety nie naprowadza na to jak powinno się taki wzór elektronowy określać. Oto zadania, z którymi mam problemy:

1. Narysuj wzory elektronowe następujących cząsteczek:

a) NaOH, Al(OH)3
Mam pytanie odnośnie jednego z przykładów. Czy w Al(OH)3 są wiązania jonowe? Wszystko na to wskazuje, jednak wedlug odpowiedzi w moim zbiorze zadan sa tam jedynie wiązania kowalencyjne spolaryzowane . To pomyłka w zbiorze, czy jakiś wyjątek od reguły?
gryzzly92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 16 mar 2007, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrubieszów
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 7 razy

wzory elektronowe

Post autor: gryzzly92 »

Z tym wodorotlenkiem glinu to wyjątek. Występują kowalencyjne spolaryzowane.

Trochę wyjątków jest, ale jak na razie sam nawet nie znalazłem żadnego porządnego spisu powyższych.
ODPOWIEDZ