benzyna

Mmmkm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 23 cze 2004, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

benzyna

Post autor: Mmmkm »

hejka,

upewnijcie mnie: czy do bakow zwyklych samochodow mozna wlewac kazdy rodzaj benzyny czy tylko bezolowiowa 95 lub 98 i dlaczego tylko te . i czy obojetne co sie wlewa: /PB/95 lub /PB/98 czy tez jest roznica (poza wydajnoscia)?
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

benzyna

Post autor: Skrzypu »

Z tego co mi wiadomo to do nowych samochodów (teraz już prawie wszystkich) zawsze wlewamy bezołowiową, a tylko stare jeżdżą na ołowiowej lub uniwerslanej, a różnica między PB95 i PB98 to tylko wydajność PB98 jest lepsza
Mmmkm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 23 cze 2004, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

benzyna

Post autor: Mmmkm »

no tak tak.... ale wczoraj lekko zwariowalem: na stacji byla 95 uniwersalna i jakas inna 95 a tylko przy 98 pisalo ze jest bezolowiowa.
i drugie: co by sie stalo jakby sie nalalo /PB/ do starej maszyny i odwrotnie?
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

benzyna

Post autor: marshal »

sprawa z benzyna ma sie tak...
do wozow o starych silnikach lejemy tylko i wylacznie olowiowke (U95) bo jesli wlac do nich bezolowiowa to po jakims czasie zezre nam uszczelki i zawory i bedzie klapa...

do nowych lej co chcesz (oprocz ropy ), ale jak bedziesz lal olowiowke to bedziesz niekologiczny i bedziesz mial gorsze osiagi..
Do nowych silnikow najlepsze sa paliwa ze stacji shell (V-Power i jakies tam jeszcze inne superaste... nie orientuje sie za dobrze bo sam musze lac U95 )
drogie to paliwo jest coprawda, ale duzo wiecej mozna wykrecic na jednym baku, wiec sie zwraca, a nawet wychodzisz do przodu.

Zla opinie maja paliwa z orlenu bo podobno ostro chrzcza...ale to chyba zalezy od stacji.
Mmmkm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 23 cze 2004, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

benzyna

Post autor: Mmmkm »

hehe - a wlasnie tam ostatnio tankowalem :d ale sie wystrachalem z tymi 95 i zatankowalem PB98 ta to dopiero droga...
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

benzyna

Post autor: Skrzypu »

marshal pisze:Zla opinie maja paliwa z orlenu bo podobno ostro chrzcza...ale to chyba zalezy od stacji.
No chyba masz racje to zależy od stacji, kiedyś w jakiejś rzeszowskiej gazecie było napisane, na której stacji w tym mieście jest najlepsza jakoś paliwa i co się okazało? Że na stacji orlenu, ale tylko jednej , bo ta druga miała gorszą jakoś paliwa

A najlepiej to samochód przerobić na gaz osiągi coprawda gorsze, ale za to jaka oszczędność.

Diesle też są tańsze, mniej palą no i tańsza benzyna i są zazwyczaj słabsze. Zazwyczaj, bo ostatnio słyszałem, że Ibiza z silnikiem diesla ma lepsze osiągi niż z silnikiem benzynowym , tylko wtedy trzeba uważać na ostre zimy, bo sobie nie pojeździcie
Nostry
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1361
Rejestracja: 9 cze 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Litzmannstadt
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

benzyna

Post autor: Nostry »

Apropo benzyny- kiedyś, w elo jeszcze (przed rokiem 2k) myślałem, że ta liczba przy benzynie to rok produkcji ;-)
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

benzyna

Post autor: Skrzypu »

Hehe, a ja też z 5 lat temu, myślałem że to ilość procent prawdziwej beznzyny
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

benzyna

Post autor: Skrzypu »

95, 98, 99 to ilość oktanów w benzynie im więcej tym lepsza jakość i wydajność paliwa, jest taka benzyna zwana Nistro, która ma 150 oktanów to jest taki dopalacz stosowany w rakietach a litr takiej benzyny o ile się nie myle to koszt około 60 zł
astrall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 26 sie 2004, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

benzyna

Post autor: astrall »

Zeby sobie ktos samochodu nie popsul to i ja wtrace swoje trzy grosze. Z tego co wiem to do nowych samochodow nie mozna lac benzyny olowiowej. Konkretnie chodzi o samochody z tzw. katalizatorem. Ponoc katalizator sie psuje czy cos... Kilka razy o tym slyszalem z roznych zrodel i wydaje mi sie ze to prawda (chcoc sam nie sprawdzalem). Moze to jakas propaganda ekologiczna :) A tak w ogole to nie wiem czy odnosi sie to do benzyn z Pb/ bez Pb , ale wiem ze ropy do benzyniaka sie nie wleje bo... koncowka od dystrybutora nie pasuje :]
Pozdrawiam wszystkich milosnikow jazdy samochodem...

P.S. Aha... Powiedzcie jeszcze jak to jest dokladnie z tymi OKTANAMI. Co to za diabel dokladnie.... Ja w sumie tez myslalem ze to taka procentowa moc benzyny i ze wiecej niz 100 to zaden magik nie zrobi....
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

benzyna

Post autor: Skrzypu »

Jeżeli do nowszych samochodów tym na beznzyne bezołowiową wlejemy benzyne ołowiową to kawałek nim podjedziemy, a potem silnik padnie na zawsze, a oktany to jest taka moc, im ich jest więcej, tym jakość benzyny jest lepsza C_8 H_18, czyli jest alkanem
Gość

benzyna

Post autor: Gość »

Jesli o diesle chodzi to te najnowsze sa niezle calkiem. Rzeczywiscie osiagami przewyzszaja benzyniaki (patrz reklama nowej Hondy Accord - "Nie uwierzysz ze to diesel"). Ciekawi mnie co by sie stalo, gdyby zdobyc benzyne dajmy na to.... moze nie 150 oktan , ale ze 110-120 i sobie do zwyklego samochodu wlac... Silnik by rozwalilo? A moze ktos z Was juz probowal :> ?
ODPOWIEDZ