Kształt cząsteczki

kubi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2005, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Liztmanstath

Kształt cząsteczki

Post autor: kubi »

Dlaczego nie mówimy o kształcie liniowym, trygonalnym i tetraedrycznym takich cząsteczek, jak: KI, CaO, Na2S ?
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Kształt cząsteczki

Post autor: liu »

Bo tworza siec krystaliczna? To tak na szybko mi sie wydaje, pelniejszej odpowiedzi udziele jutro jak bede mial chwile zeby nad tym powazniej pomyslec:)
kubi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2005, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Liztmanstath

Kształt cząsteczki

Post autor: kubi »

To czekam dzisiaj do 22:00
I licze na pomoc
OKI?
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Kształt cząsteczki

Post autor: liu »

No to tak.
Po pierwsze:
Tlenek wapniowy jest to bialy silnie higroskopijny proszek [...]. Ma sieć typu NaCl.
W. Trzebiatowski, Chemia Nieorganiczna.

Ten tlenek mi poczatkowo nie pasowal do reszty - soli, ale jak widac wystarczy, ze rozpatrzymy sole.

Otoz stale sole to substancje o budowie krystalicznej - np. NaCl jest sola ktorej siec przestrzenna jest zlozona z ulozonych naprzemianlegle jonow Na+ i Cl- na ksztalt, hm, no takiej siatki przestrzennej z szescianikow. Nie mam niestety zbytnio niczego do narysowania tego, ale pewnie kiedys widziales taki rysunek.
Analogicznie jak NaCl zachowują się KI i Na2S, bo to też sole, jedynie siec moze wygladac nieco inaczej, tzn inny ksztalt jej moze byc.
Tak w ogole o ksztalcie liniowym/trygonalnym/tetraedrycznym mozemy mowic w przypadku czateczek w ktorych wystepuja zwyczajne kowalencyjne wiazania, np. CO2 czy tez CH4. W przypadku sieci jonowych to nei ma zbytnio sensu, bo czasteczki nie sa polaczone takim wiazaniem sensu stricte (w sensie kreseczki we wzorze Lewisa).
Czy takie wytlumaczenie jest wystarczajace?
Tematyke ta mozesz odnalezc w prawie dowolnym podreczniku chemii ogolnej/nieorganicznej, gdzies chyba wypisywalem autorow na tym forum nawet:) Dokladniejsze informacje na temat sieci krystalicznych - szukaj pod haslem krystalochemia badz krystalografia.
kubi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2005, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Liztmanstath

Kształt cząsteczki

Post autor: kubi »

Tak, starczy mi. A nawet odpowiedź jest ponad moje oczekiwania
Dzięki za pomoc !
Polecam się na przyszłość
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Kształt cząsteczki

Post autor: rkaminski »

Otóż nie zgodzę się z wypowiedzią, że wiązanie kowalencyje nie występuje w krysztale, bo wystęouje i to bardzo często.
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

Kształt cząsteczki

Post autor: bolo »

Wlasnie, np. diament... tam sa tylko kowalencyjne czyste.
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Kształt cząsteczki

Post autor: rkaminski »

No to jest chyba najlepszy przykład, no ale mi dokładnie chodziło o związki uznawane za typowo jonowe np. CaF2. Można powiedzieć, że Ca ma koordynację 4 a F ma koordynaję 8. Przy czym występują też wiązania kowalencyje. Nie ma czystych wiązań jonowych. No co ja będę mówił, mechanika kwantowa się kłania. W sumie mogę od razu powiedzieć, że postawione w temacie pytanie jest bez sensu bo związki take jak np. NaCl w ogóle nie tworzą cząsteczek
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Kształt cząsteczki

Post autor: liu »

No tak, wiazania maja zawsze pewien % jonowosci i pewien % kowalencyjnosci, ale chodzilo mi o fakt ten ktory napisales, ze nie ma czegos takiego jak czasteczka Na-Cl )

Co do mechaniki kwantowej nie mozemy przesadzac tez z abstrakcja, bo wyobraz sobie, ze np. w gimnazjum na pierwszej lekcji o wiazaniach chemicznych mowi sie o hybrydyzacji orbitali, a na lekcji o budowie atomu o \(\displaystyle{ \hat{H}\Psi = E\Psi}\).
ODPOWIEDZ