Elektroujemność związku

pamela696
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 17 wrz 2007, o 19:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z wioski indiańskiej
Podziękował: 58 razy

Elektroujemność związku

Post autor: pamela696 »

Jak obliczyć elektroujemność, np. w \(\displaystyle{ KNO_{3}}\) by móc stwierdzić czy to, np. wiązanie kowalencyjne, czy jonowe?

Chodzi mi o związki, w których występują 3 pierwiastki co od czego trzeba odjąć?
faust1002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 4 lis 2007, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kamienna Góra
Podziękował: 1 raz

Elektroujemność związku

Post autor: faust1002 »

To nie jest takie proste, \(\displaystyle{ KNO_{3}}\) ma bodowę jonową, bo dysocjuje na jony:
\(\displaystyle{ KNO_{3} K^{+} + NO^{-}_{3}}\)
Różnica elektroujemności decyduje zwykle w przypadku związków dwuatomowych, chodź trzeba pamiętać, że zawsze od tej reguły są wyjątki. Nigdy sie nie spotkałem, by ktoś wyznaczał budowę związku kilkuatomowego na podstawie elektroujemności. Można jedynie określić rodzaje wiązań w związku pomiędzy danymi pierwiastkami
IwOnKa=)
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2007, o 15:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Elektroujemność związku

Post autor: IwOnKa=) »

Ja tez mam tu problem z ta elektroujemnością, tzn. czemu w związku BCL3 są wiązania p? Chodzi mi o rysunek bo wiem że mają być 3 sp2 ale czemu tam jeszcze jest p a nie s...? i Jeszcze jedno..jak własnie wyliczamy na początku ile ma być par wiązań w tym wziąku to piszemy tak: 3e elektrony ma bor więc 3e/B ; dodać 3 razy po jednym elektronie chloru( bo w tym związku jest on 1 wartościowy) więć 3 razy 1e/Cl, noi to wychodzi że na górze jest 6 w sumie tych elektronów a czemu mojej pani z chemi na dole wyszło 2? Co ta 2 oznacza że wiązania tworza się miedzy dwoma pierwiastkami czy skąd ona to wzięła?:/...plis o opd

[ Dodano: 18 Listopada 2007, 15:00 ]
A Pamela wiesz ja jeszcze nie rozwiązywałam takich przykładów gdzie sa związki kilkuatomowe, ale do tej pory zawsze zaczynaliśmy od obliczenia różnicy między poszczególnymi atomami...czyli od większej odjąc mniejsza, no ale nie wiem jak może być w tym przypadku..jak na coś wpadne to dam znać:)
faust1002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 4 lis 2007, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kamienna Góra
Podziękował: 1 raz

Elektroujemność związku

Post autor: faust1002 »

Kobieto, nie za bardzo Cie rozumiem. Chyba Ci chodzi o hybrydyzację, a nie określanie typu wiązania na podstawie elektroujemności
IwOnKa=)
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2007, o 15:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Elektroujemność związku

Post autor: IwOnKa=) »

Nio o hybrydyzacje też:) no ale na początku wyliczamy ile jest tych par wiążących ....Ale wiesz czemu tam mają byc wiązania p a nie s?...i ta 2 na dole;D:D?
ODPOWIEDZ