Wartościowość pierwiasków

Klawiatura
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 20 lis 2004, o 12:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z nikad
Podziękował: 12 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: Klawiatura »

Skąd się biorą wartościowości pierwiastków? I skąd mam wiedzieć czy po jakimś związku mam dopisać cyferkę? I jaką? Albo jeszcze lepiej wziąść w nawias i dopisać cyferkę? Pomóżcie, bo ja nie mam zielonego pojęcia, a w książkach tego nie ma
Awatar użytkownika
dem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 5 sty 2005, o 21:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 17 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: dem »

Wartościowość masz w układzie okresowym pierwiastków.Albo uczysz się ich na pamięć tak było dawniej.



np jak masz mieć :

\(\displaystyle{ KSO_{4}}\)

\(\displaystyle{ SO_{4}}\) jest 2 wartościowy bo mamy \(\displaystyle{ H_{2}SO_{4}}\)

K jest 1 wartościowy wynika z układu.

czyli dostajesz:

\(\displaystyle{ K_{2}SO_4}\)
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: liu »

A reguly krzyzowej to w podreczniku nie ma? Nie wierze.

Co do samej wartosciowosci - podstawowa regula: pierwiastki 1 i 2 grupy maja wartosciowosc 1 i 2, grupy 13, 14, 15, 16, 17 odpowiednio 3, 4, 5, 6 i 7 (z tym, ze tutaj wiekszosc pierwiastkow oprocz tej wartosciowosci moze miec inna, poza tym np. tlen ma praktycznie zawsze II, w sumie wiecej wyjatkow niz regul;)). Wartosciowosci innych pierwiastkow bywaja dosc rozne, w sumie to jest kwestia praktyki i ilosci zrobionych zadan - po jakims czasie jakos samo wchodzi do glowy, ze np. olow ma wartosciowosci II i IV, a chlor pelna game - I, III, V, VII
Absolutnie trzeba znac wartosciowosci nastepujace:
Tlen: II
Cu: I i II
Ag: I
Zn: II
Fe: II i III
C: II i IV
S: II, IV, VI
W przypadku zwiazkow chemicznych, ktorych pierwiastki moga wystepowac na roznych wartosciowosciach w ich nazwach systematycznych wartosciowosci te sa zawarte. Przyklad - tlenek miedzi (I) - \(\displaystyle{ \rm { Cu_2O }}\).
A skad sie biora? Ciezko jest to wyjasnic bez znajomosci budowy atomu na niezlym poziomie, tak w sumie to jest to pojecie wprowadzone sztucznie aby ulatwic nam zycie przy zapisywaniu wzorow i rownan chemicznych.
Klawiatura
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 20 lis 2004, o 12:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z nikad
Podziękował: 12 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: Klawiatura »

Ehhh dzięki Nareszcie się tego dowiedziałam Tylko właśnie jak mam jakąś cyferkę w nazwie systematycznej to gdzie i jaką cyferkę mam napisać we wzorze? A, i możecie napisać coś więcej o tej metodzie krzyżowej? Bo pamiętam że miałam coś podobnego w drugiej klasie, ale podręcznika już nie mam
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: liu »

Regula krzyzowa:

Jesli mamy ustalic wzor sumaryczny zwiazku, w ktorym znamy wartosciowosci pierwiastkow, to robimy nastepujaco (przedstawie to na przykladzie):
Powiedzmy, ze mamy ustalic wzor sumaryczny tlenku wegla (IV). Tlen ma wartosciowosc 2, zas wegiel w tym zwiazku ma wartosciowosc 4. Wzor bez napisanego ile tam tych atomow jest w czasteczce wyglada tak: CO, prawda?
Piszemy jako indeksy stechiometryczne wartosciowosci pierwiastkow skladowych zwiazku zamieniajac ich kolejnosc tak, ze to jest 'na krzyz' - \(\displaystyle{ C_2O_4}\), indeksy te nastepnie skracamy tak, zeby uzyskac najprostsze liczby calkowite, czyli w tym przypadku \(\displaystyle{ CO_2}\). Odeslalem Cie do podrecznika, gdyz zazwyczaj w nich sa takie ladne obrazki na ten temat ktorych tu z braku mozliwosci nie moglem zamiescic;)
W przypadku bardziej zaawansowanych zwiazkow, np. soli zazwyczaj traktujemy np. cala reszte kwasowa jako taka "jedna duza czasteczke" i jesli mamy ustalic wzor powiedzmy siarczanu (VI) glinu to mamy tak: \(\displaystyle{ AlSO_4}\), \(\displaystyle{ Al_2(SO_4)_3}\).
Ta regula to naprawde nic trudnego, w sumie po jakims czasie nauki chemii to sie stosuje czysto automatycznie;) W sumie to wiecej zachodu jest z wytlumaczeniem tego w jakis sposob, niz ze stosowaniem ;)

Gdzies tu po drodze chyba rozjasnilem z tymi cyferkami, napisze jeszcze cos, zebys sie wystrzegala czestego bledu - liczby w nawiasach oznaczaja wartosciowosci pierwiastkow, nie indeksy! Czesto uczniowie pisza np., ze kwas siarkowy (IV) to \(\displaystyle{ H_2SO_4}\), no bo przeciez jest 4 we wzorze, a to nieprawda, kwas siarkowy (IV) to \(\displaystyle{ H_2SO_3}\) bo tu siarka ma wartosciowosc (IV). W poprzednim wzorze miala (VI). Tak samo tlenek wegla (II) to \(\displaystyle{ CO}\), a nie \(\displaystyle{ CO_2}\) :)
Klawiatura
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 20 lis 2004, o 12:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z nikad
Podziękował: 12 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: Klawiatura »

Dzięki, dzięki i jeszcze raz dzięki Naprawdę mi pomogłeś. W środę mam poprawe z 2 (a na półrocze miałam 5...) Więc w trakcie nauki pewnie będę miała jeszcze pare pytanek
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: rkaminski »

A tak w ogóle czy ktoś wie co to jest wartościowość hehe ?

Bo jakoś ja jestem na studiach i im więcej wiem to definicja szkolna wydaje się być błędna i naciągana
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: Comma »

Z tego co do tej pory pamiętam, to wartościowością pierwiastka nazywamy najwiekszą ilość wiązań jaką może utworzyć pierwiastek w związku, ale powtarzam tylko to, co pamiętam jeszcze z gimnazjum, bo w liceum raczej się nie zajmowaliśmy definicją. Wartościowość dla nas po prostu jest =P

A czego ciekawego na temat wartościowości można dowiedzieć się na studiach..? :]
rkaminski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 8 maja 2005, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Wartościowość pierwiasków

Post autor: rkaminski »

Powiem tak, można się dowiedzieć dość dużo, na tyle, że w końcu za cholerę nie wiadomo co jaką powinno mieć hehe
bolekman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 mar 2007, o 03:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wlkp

Wartościowość pierwiasków

Post autor: bolekman »

witam
mam ten sam problem
tlenek wegla (IV) C2O4 DZIELIMY PRZEZ 2 I MAMY CO2 METODA NA KRZYZ
ALE SKAD MAM WIEDZIEC KIEDY MAM PODSTAWIC 2 A KIEDY 4 JAK WYZEJ lIU NAPISAL

I JESZCE JEDNO SIARCZAN (VI)GLINU ALSO4 I SIARKA 2 WARTOS. I MAMY AL2(SO4)3 ALE SKAD TO 3 JAK TO MOZNA ODCZYTAC

ALBO TO
KWAS SIARKOWY (IV) H2SO3
KWAS SIARKOWY (VI) H2SO4

W JEDNYM JEST 3 A DRUGIM 4 TEGO NIE KAPUJE MOZNA TO JAKOS OBLICZYC

A TAK POZA TYM TO SA WSZYSTKIE KWASY KTORE TRZEBA ZNAC
kwas chlorowodorowy HCl
kwas bromowodorowy HBr
kwas jodowodorowy HI
kwas fluorowodorowy HF
kwas siarkowodorowy H2S
kwas siarkowy(IV) H2SO3
kwas siarkowy(VI) H2SO4
kwas węglowy H2CO3
kwas fosforowy(V) H3PO4
kwas azotowy(V) HNO3
kwas azotowy(III) HNO2


Z GORY DZIEKI I POZDRO
methadone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 4 mar 2007, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: twin peaks
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Wartościowość pierwiasków

Post autor: methadone »

Łopatologicznie.
Siarczany - sole z siarką "VI wartościową", inaczej siarczany (VI)
Siarczyny - sole z siarką "IV wartościową", inaczej siarczany (IV)
Siarczki - sole z siarką "II wartościową".

Pomijając wszystkie wyjątki od reguły przyjmijmy, że tlen jest 2-wartościowy, czyli wystepuje w postaci jonu \(\displaystyle{ O^{2-}}\) (ładunek ujemny, bo to niemetal) a wodór 1-wartościowy (w każdym związku z niemetalem), czyli \(\displaystyle{ H^{+}}\).

Stąd jak mamy dwuprotonowy kwas siarkowy (VI) to wzór jego musi być \(\displaystyle{ H_{2}SO_{4}}\) (chociażby wlnika to z bilansu ładunków), a kwasu siarkowego (IV) - \(\displaystyle{ H_{2}SO_{3}}\).

Poprostu w kwasie (VI) siarka łączy się z pierwiastkami sześcioma wiązaniami, a w (IV) - czteroma.

Z resztą lepiej się tego nauczyć - po prostu.
ODPOWIEDZ