Nazewnictwo związków nieorganicznych

MarcysX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 26 lis 2017, o 12:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

Nazewnictwo związków nieorganicznych

Post autor: MarcysX »

Bardzo bym prosił o polecenie jakiegoś materiału, skąd mogę dowiedzieć się o nazewnictwie związków (aktualnym) np. w systemie Stocka. Podstawy rozumiem, problemy pojawiają się np. przy wodorkach. Jak nazywać wodę? Wodorek tlenu, tlenek wodoru, kwas tlenowy o.O? Mam na przykład \(\displaystyle{ Al H_{3}}\) Mam napisane, że to wodorek glinu, dlaczego więc \(\displaystyle{ HF}\) to nie wodorek fluoru/fluorek wodoru tylko kwas fluorowodorowy? Poziom podstawy na studiach. Rozumiem struktury Lewisa i teorię orbitali molekularnych, może mi to jakoś pomóc? Dziękuję.
jackbriggs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 27 lis 2017, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 5 razy

Re: Nazewnictwo związków nieorganicznych

Post autor: jackbriggs »

\(\displaystyle{ Al H_{3}}\) to wodorek, natomiast \(\displaystyle{ HF}\) to kwas (beztlenowy nieorganiczny). Z tego też wynika nazewnictwo.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Nazewnictwo związków nieorganicznych

Post autor: PoweredDragon »

Jakby ktoś kiedyś wszedł i przeczytał te głupoty, to mógłby potem mieć problem z zapamiętaniem prawdy, dlatego też sprostuję.

HF to nie jest kwas fluorowodorowy. HF to związek, którego r-r wodny jest takim kwasem. Sam nazywa się fluorowodorem (systematycznie), zwyczajowo zaś wodorek fluoru, fluorek wodoru (raczej ta druga opcja). Nazewnictwo na ogół wynika z elektroujemności i położenia w układzie okresowym.

Wodorki pierwiastków 17 grupy zwykło się nazywać halogenowodorami, schemat nazewnictwa to Xowodór, gdzie X to nazwa pierwiastka. Poprawne jest również nazewnictwo fluorek wodoru, chlorek wodoru, bromek wodoru, jodek wodoru, natomiast astatowodór już raczej nazwiemy wodorkiem astatu (astatek wodoru jest nazwą nieużywaną). Gdy pierwiastek X jest dużo bardziej elektroujemny od wodoru, tendencyjnie \(\displaystyle{ X_n H_m}\) nazywamy ... wodoru, zaś gdy ma elektroujemność podobną lub niższą, to jest to wodorek .... Nie zmienia to faktu, że tak samo wodę można nazwać wodorkiem tlenu jak i tlenkiem wodoru - systematycznie może i nie, w praktyce stosowane.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2018, o 16:08 przez PoweredDragon, łącznie zmieniany 1 raz.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Nazewnictwo związków nieorganicznych

Post autor: pesel »

PoweredDragon pisze:Nazewnictwo na ogół wynika z elektroujemności i położenia w układzie współrzędnych.
Dodajmy, że chodzi o kartezjański układ współrzędnych.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Nazewnictwo związków nieorganicznych

Post autor: PoweredDragon »

Oczywiście chodziło o układ okresowy pierwiastków chemicznych. Późno było XD
ODPOWIEDZ