Reakcja Friedla Craftsa

ritaanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2017, o 14:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 9 razy

Reakcja Friedla Craftsa

Post autor: ritaanna »

Witam, mam problem z takim zadaniem:
6. Wartość \(\displaystyle{ pK_a}\) dla kwasu benzoesowego wynosi \(\displaystyle{ 4,19}\), natomiast dla kwasu \(\displaystyle{ p}\)-(trifluorometylo)benzoesowego wynosi \(\displaystyle{ 3,6}\). Jak przypuszczasz czy grupa trifluorometylowa aktywuje, czy też dezaktywuje pierścień w reakcji Friedla – Craftsa?
Powiedzialabym ze aktywuje, bo grupa ma wlasciwosci akceptorowe,ale nie jestem pewna...
Czy jesli \(\displaystyle{ pK_a}\) zmalalo to grupa dezaktywuje pierscien? Prosze o pomoc
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2017, o 21:36 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
jakub2833
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2017, o 20:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grudziądz
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Reakcja Friedla Craftsa

Post autor: jakub2833 »

Z tego co wiem to pierścień dezaktywują podstawniki elektroujemne. To co "wyciąga" (nie chodzi o wyciągnie dosłownie, ale o zmianę gęstości elektonowej) elektrony z pierścienia jest dezaktywujące, a co "oddaje" jest aktywujące. Nazywa się to efektem indukcyjnym, ale jest jeszcze efekt rezonansowy który odpowiada np. za reaktywność fenolu.

Wiemy że fluor jest obrzydliwie elektroujemny więc grupa trifluorometylowa będzie "wyciągać" elektrony z pierścienia.

Jak widzisz ten fluorocoś kwas jest mocniejszym kwasem od kwasu benzoesowego. (pKa jest mylące)
Dlaczego? Z pierścienia "ciągnie" elektrony dodana grupa, a więc pierścień będzie trochę sobie "ciągnąć" z węgle grupy karboksylowej, a ten z tlenu połączonego z wodorem. Osłabia to wiązanie tlen- wodór i dlatego kwas łatwiej dysocjuje.

Za wyjaśnienie zmiany Ka głowy nie dam, ale grupa trifluorometylowa jest dezaktywująca na pewno.
Ewalty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 paź 2017, o 14:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Re: Reakcja Friedla Craftsa

Post autor: Ewalty »

A no to dzięki za informacje. Nie wiedziałem że na tym to polega.
____
ODPOWIEDZ