Oznaczanie ilościowe bez spektrofotometru

rekamil97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 12 wrz 2013, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło

Oznaczanie ilościowe bez spektrofotometru

Post autor: rekamil97 »

Zastanawiam się jak można oznaczyć w przybliżeniu stężenie substancji bez profesjonalnego spektrofotometru. Mam taki pomysł.
Załóżmy że chcemy oznaczyć np: ilość azotu w glebie. Wykonujemy cały schemat i dochodzimy do momentu w którym trzeba użyć spektrofotometru.

Wykonujemy jakiś środkowy roztwór wzorcowy w probówce. Następnie umieszczamy przed probówką diodę LED barwy zielonej, a z drugiej strony jakiś odbiornik np: kamerkę. Zapisujemy wynik "pomiaru" - np: zdjęcie.

Następnie do probówki nie ruszając niczego wlewamy roztwór o stężeniu które chcemy oznaczyć. Robimy "pomiar" i sprawdzamy czy zaabsorbowano więcej światła (np: ciemniejszy odcień zdjęcia na kamerce).

Mająć ten wynik stwierdzamy że jeśli zaabsorbowano więcej światła, to stężenie substancji jest mniejsze niż w roztworze wzorcowym (czyli konkretna liczba np \(\displaystyle{ 50mg/dm^3}\)).

Czy ta metoda "mniej więcej" zadziała?
DuDiiC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 9 maja 2016, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 2 razy

Re: Oznaczanie ilościowe bez spektrofotometru

Post autor: DuDiiC »

Jeśli dobrze z rozumiałem, to chcesz zrobić oznaczenie metodą krzywej wzorcowej z tylko jednym wzorcem? Oczywiście na pewno w jakiś sposób by to działało, jednak co taka metoda miałaby na celu?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Oznaczanie ilościowe bez spektrofotometru

Post autor: pesel »

DuDiiC pisze:Jeśli dobrze z rozumiałem, to chcesz zrobić oznaczenie metodą krzywej wzorcowej z tylko jednym wzorcem?
Czyli po prostu metoda porównania z wzorcem (kalibracja jednopunktowa). Zwykła, stosowana metoda. Jej cel jest taki jak każdej innej - oznaczyć coś ilościowo.
ODPOWIEDZ