Stała równowagi

kmmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 8 sty 2016, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 55 razy

Stała równowagi

Post autor: kmmc »

Mam stałą równowagi reakcji odwracalnej. Jeśli w pewnym momencie obliczyliśmy ze stężeń jej wartość, i jeśli jest ona mniejsza od tej stałej, to znaczy, że równowaga przesunęła się w prawo?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Stała równowagi

Post autor: pesel »

Jeżeli iloraz reakcji jest mniejszy od stałej równowagi reakcji to jesteś po lewej stronie stanu równowagi i reakcja biegnie w prawo aby układ osiągnął stan równowagi.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22204
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Stała równowagi

Post autor: a4karo »

kmmc pisze:Mam stałą równowagi reakcji odwracalnej. Jeśli w pewnym momencie obliczyliśmy ze stężeń jej wartość, i jeśli jest ona mniejsza od tej stałej, to znaczy, że równowaga przesunęła się w prawo?
Mam stałą. Obliczyłem jej wartość i okazałą się od niej mniejsza... To się nie trzyma kupy
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Stała równowagi

Post autor: pesel »

a4karo pisze:Mam stałą. Obliczyłem jej wartość i okazałą się od niej mniejsza... To się nie trzyma kupy
Zgadza się. Wynika to z tego, że zarówno stała równowagi reakcji jak i iloraz reakcji wyrażają się podobnym wzorkami. Tyle tylko, że w pierwszym przypadku mamy we wzorze stężenia w stanie równowagi natomiast w drugim stężenia aktualne/chwilowe. I właśnie to podobieństwo wyrażeń rodzi takie kwiatki. Ja już przywykłem chociaż łatwo nie było.
ODPOWIEDZ