Masa próbki sodu

carline09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2016, o 15:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa

Masa próbki sodu

Post autor: carline09 »

Próbkę sodu umieszczono w \(\displaystyle{ 11,3}\) litrowej butli wypełnionej chlorem w temp. \(\displaystyle{ 295\,K}\) i pod ciśnieniem \(\displaystyle{ 163206\,Pa}\). Po zakończeniu reakcji (chlor zużył się całkowicie) próbkę przeniesiono do wody, stwierdzając wydzielenie się \(\displaystyle{ 2,4\,dm^3}\) wodoru, w warunkach w jakich znajdował się chlor na początku doświadczenia. Jaka była masa próbki sodu przed reakcją z chlorem?

\(\displaystyle{ MCl = 35,45\,\frac{g}{mol}\\
MNa = 22,99\,\frac{g}{mol}}\)


Na początku wyliczyłam \(\displaystyle{ n}\) sodu równaniem Clapeyrona, ale dalej nie mam pojęcia co z tym zrobić..
Ostatnio zmieniony 20 lis 2016, o 00:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Masa próbki sodu

Post autor: pesel »

carline09 pisze:Na początku wyliczyłam n sodu równaniem Clapeyrona
No to Clapeyron by się zdziwił do czego jego równanie stosują.

Z Clapeyrona policz liczbę moli chloru. Moli sodu (na chlor) będzie dwa razy więcej niż moli chloru. Potem policz ile było moli wodoru. Moli sodu (na wodór) było dwa razy więcej niż moli wodoru. Dodaje "te sody", pomnóż przez masę molową i już.
Możesz też pojechać po bandzie. Dodaj gazy (ich objętości) "do kupy". Z Clapeyrona wylicz ile to moli łącznie. Pomnóż wynik przez dwa i przez masę molową. Powinno zadziałać.
ODPOWIEDZ