Blaszki miedziane

kadaweryna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 27 lut 2015, o 17:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Śląskie
Podziękował: 6 razy

Blaszki miedziane

Post autor: kadaweryna »

Zadanie 1. Uczeń chciał wykazać, że miedź reaguje ze stężonym roztworem kwasu siarkowego (VI). W tym celu do probówki, która zawierała roztwór kwasu, wrzucił oczyszczoną blaszkę miedzianą. Zaobserwował pojawienie się bezbarwnego gazu, ale roztwór nadal był bezbarwny. Podaj możliwą przyczynę i sposób, w jaki można udowodnić, że w reakcji powstaje również siarczan (VI) miedzi (II).

Ogólnie miedź reaguje z tym kwasem według reakcji: \(\displaystyle{ Cu + 2H _{2}SO _{4(st.)} \rightarrow CuSO _{4} + SO _{2} + 2H{2}O}\). Bezbarwny gaz to dwutlenek siarki. Dlaczego zatem roztwór nie zmienił barwy? Wiem, że np. kwas winowy maskuje jony \(\displaystyle{ Cu ^{2+}}\) , ale to nie ten przypadek, nie mam pomysłu co tutaj mogło wpłynąć na brak zmiany barwy. Proszę więc o jakąś podpowiedź

Zadanie 2. Blaszkę miedzianą zanurzono w roztworze azotanu (V) srebra. Po pewnym czasie na dnie probówki pojawił się srebrzystoszary osad, a roztwór zabarwił się na niebiesko. Oblicz masę srebrzystoszarego osadu, jeśli masa płytki miedzianej wysuszonej do stałej masy zmniejszyła się o 3,2 g.

I dla tego zadania jest reakcja: \(\displaystyle{ Cu+2Ag ^{+} \rightarrow 2Ag + Cu ^{2+}}\) Jakim cudem masa płytki się zmniejszyła, skoro z jednego moja wchodzącego do roztworu osadzają się 2 mole srebra, które w dodatku jest cięższe od miedzi?
Downonmyluck
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 25 kwie 2015, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 3 razy

Blaszki miedziane

Post autor: Downonmyluck »

To zadania z jakiegoś zbioru maturalnego? Są nieco bzdurne...

Ad.1. Oczywiście, brak zabarwienia podczas roztwarzania płytki wskazuje na to, że kationy miedzi muszą być w jakiś sposób kompleksowane, przez co ich obecność jest zamaskowana. Winiany, alkohole wielowodorotlenowe i cukry kompleksują kationy miedzi, jednak ich kolor jest bardzo intensywnie niebieski, bardziej niż wolne kationy miedzi (II) (tak naprawdę są skompleksowane cząsteczkami wody). W takim razie można napisać, że w roztworze jest obecny jakiś czynnik maskujący, który z kationami miedzii (II) tworzy bezbarwny kompleks. Nie przychodzi mi do głowy, co to może być.

Ad.2. Tutaj jest oczywiście pomyłka. Oczywiście powinno się obserwować przyrost masy płytki. Może przyjmij, że została ona po reakcji oczyszczona ze srebra i dopiero później zważona - zapewne o to im chodzi.

PS.: wyrzuć ten zbiór zadań do kosza.
kadaweryna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 27 lut 2015, o 17:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Śląskie
Podziękował: 6 razy

Blaszki miedziane

Post autor: kadaweryna »

Ok, dzięki za wyjaśnienia nie wiem co to za zbiór, miałam tylko jedną kserówkę, także mam nadzieję, że więcej na takie dziwactwa nie trafię.
ODPOWIEDZ