Robię gdzieś błąd i nie wiem gdzie w takim zadaniu
Wyprowadź wzór na obliczanie stężenia jonów wodorowych w roztworze buforowym amonowym. Oblicz jak zmieni się \(\displaystyle{ pH}\) po dodaniu \(\displaystyle{ 0,001\ mola\ NaOH\ do\ 1dm^3}\)
a)czystej wody
b)buforu amonowego powstałego przez zmieszanie \(\displaystyle{ 500cm^3\ 0,02M\ NH_3 \cdot H_2O}\) oraz \(\displaystyle{ 500cm^3\ 0,02M\ NH_4NO_3.\ K_{NH_3 \cdot H_2O}=1,8 \cdot 10^{-5}}\)
Piszę z telefonu i bardzo czasochłonne jest używanie Latexa Może ktoś pomóc?
pH w roztworze buforowym
-
- Użytkownik
- Posty: 18
- Rejestracja: 21 lut 2015, o 14:06
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: mazowieckie
- Podziękował: 1 raz
pH w roztworze buforowym
Zachodzą 2 procesy: hydroliza amoniaku i dysocjacja soli:
\(\displaystyle{ NH_3+H_2O \Leftrightarrow NH_4^++OH^-}\)
\(\displaystyle{ NH_4NO_3 \Rightarrow NH_4^++NO_3^-}\)
\(\displaystyle{ K_b= \frac{[NH_4^+][OH^-]}{[NH_3]}}\)
\(\displaystyle{ [NH_4^+] \approx C_{soli}}\)
\(\displaystyle{ [NH_3] \approx C_{NH_3}}\)
\(\displaystyle{ K_b= \frac{C_{NH_4NO_3}[OH^-]}{C_{NH_3}}}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}}\)
\(\displaystyle{ pOH=-log[\frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}]}\)
\(\displaystyle{ pH=14-(-log[\frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}])}\)
\(\displaystyle{ [H^+]=10^{14-(-log[\frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}])}}\)
a)\(\displaystyle{ NaOH \Rightarrow Na^++OH^-}\)
\(\displaystyle{ C_{NaOH}=0,001 \cdot 1=0,001M}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]=C_{NaOH}=0,001M=10^{-3}M}\)
\(\displaystyle{ pOH=3}\)
\(\displaystyle{ pH=11}\)
\(\displaystyle{ 11-7=4}\), czyli \(\displaystyle{ pH}\) zmieni się o 4 w czystej wodzie
b)\(\displaystyle{ n_{amoniaku}=0,5 \cdot 0,02=0,01\ mola=n_{soli}}\)
Stężenia po zmieszniu:
\(\displaystyle{ C_{NH_3_(aq)}= \frac{0,01}{1} =0,01M=C_{soli}}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]=K_b}\)
\(\displaystyle{ pOH=4,75}\)
\(\displaystyle{ pH=9,25}\)
po dodaniu \(\displaystyle{ NaOH}\):
\(\displaystyle{ NH_4^++OH^- \Leftrightarrow NH_3+H_2O}\)
\(\displaystyle{ C_{soli}=0,02-0,001=0,019}\)
\(\displaystyle{ C_{NH_3}=0,02+0,001=0,021}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{1,8 \cdot 10^{-5} \cdot 0,021}{0,019}=}\)
\(\displaystyle{ pOH=4,71}\)
\(\displaystyle{ pH=9,29}\)
\(\displaystyle{ 9,29-9,25=0,04}\),\(\displaystyle{ pH}\) zmieniło się o 0,04
\(\displaystyle{ NH_3+H_2O \Leftrightarrow NH_4^++OH^-}\)
\(\displaystyle{ NH_4NO_3 \Rightarrow NH_4^++NO_3^-}\)
\(\displaystyle{ K_b= \frac{[NH_4^+][OH^-]}{[NH_3]}}\)
\(\displaystyle{ [NH_4^+] \approx C_{soli}}\)
\(\displaystyle{ [NH_3] \approx C_{NH_3}}\)
\(\displaystyle{ K_b= \frac{C_{NH_4NO_3}[OH^-]}{C_{NH_3}}}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}}\)
\(\displaystyle{ pOH=-log[\frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}]}\)
\(\displaystyle{ pH=14-(-log[\frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}])}\)
\(\displaystyle{ [H^+]=10^{14-(-log[\frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}])}}\)
a)\(\displaystyle{ NaOH \Rightarrow Na^++OH^-}\)
\(\displaystyle{ C_{NaOH}=0,001 \cdot 1=0,001M}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]=C_{NaOH}=0,001M=10^{-3}M}\)
\(\displaystyle{ pOH=3}\)
\(\displaystyle{ pH=11}\)
\(\displaystyle{ 11-7=4}\), czyli \(\displaystyle{ pH}\) zmieni się o 4 w czystej wodzie
b)\(\displaystyle{ n_{amoniaku}=0,5 \cdot 0,02=0,01\ mola=n_{soli}}\)
Stężenia po zmieszniu:
\(\displaystyle{ C_{NH_3_(aq)}= \frac{0,01}{1} =0,01M=C_{soli}}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]=K_b}\)
\(\displaystyle{ pOH=4,75}\)
\(\displaystyle{ pH=9,25}\)
po dodaniu \(\displaystyle{ NaOH}\):
\(\displaystyle{ NH_4^++OH^- \Leftrightarrow NH_3+H_2O}\)
\(\displaystyle{ C_{soli}=0,02-0,001=0,019}\)
\(\displaystyle{ C_{NH_3}=0,02+0,001=0,021}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{1,8 \cdot 10^{-5} \cdot 0,021}{0,019}=}\)
\(\displaystyle{ pOH=4,71}\)
\(\displaystyle{ pH=9,29}\)
\(\displaystyle{ 9,29-9,25=0,04}\),\(\displaystyle{ pH}\) zmieniło się o 0,04
-
- Użytkownik
- Posty: 1707
- Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
- Płeć: Mężczyzna
- Podziękował: 1 raz
- Pomógł: 412 razy
pH w roztworze buforowym
Amoniak nie ulega hydrolizie.saturas pisze:Zachodzą 2 procesy: hydroliza amoniaku i dysocjacja soli:
Nie jestem fanatykiem takich wzorów ale te dwa minusy zamieniłbym na plusa, a poza tym skoro:saturas pisze:\(\displaystyle{ pH=14-(-log[\frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}])}\)
\(\displaystyle{ [H^+]=10^{14-(-log[\frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}])}}\)
\(\displaystyle{ [H^{+}]=10^{-pH}}\)
To w drugim tego minusa zabrakło.
Tu policzyłeś zmianę liczby moli, nie stężeń.saturas pisze:\(\displaystyle{ C_{soli}=0,02-0,001=0,019}\)
\(\displaystyle{ C_{NH_3}=0,02+0,001=0,021}\)
Ale ponieważ:
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{K_b \cdot C_{NH_3}}{C_{NH_4NO_3}}=\frac{K_b \cdot n_{NH_3}}{n_{NH_4NO_3}}}\)
To uszło Ci to bezkarnie.
NO i takie drobne uwagi co do zaokrągleń:
\(\displaystyle{ pOH-\log 1.8 \cdot 10^{-5}=4.7447 \approx 4.74}\)saturas pisze:\(\displaystyle{ [OH^-]=K_b}\)
\(\displaystyle{ pOH=4,75}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{1,8 \cdot 10^{-5} \cdot 0,021}{0,019}=4.701}\)saturas pisze:\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{1,8 \cdot 10^{-5} \cdot 0,021}{0,019}}\)
\(\displaystyle{ pOH=4,71}\)
\(\displaystyle{ pOH \approx 4,70}\)
-
- Użytkownik
- Posty: 18
- Rejestracja: 21 lut 2015, o 14:06
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: mazowieckie
- Podziękował: 1 raz
pH w roztworze buforowym
Dlaczego amoniak nie ulega hydrolizie? Chodzi o to, że pod wpływem dysocjacji soli hydroliza ta jest cofana?
-
- Użytkownik
- Posty: 1707
- Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
- Płeć: Mężczyzna
- Podziękował: 1 raz
- Pomógł: 412 razy
pH w roztworze buforowym
NIe, po prostu amoniak nigdy nie ulega hydrolizie. Hydrolizują sole, a tak dokładnie to niektóre jony powstające w wyniku ich dysocjacji. Toteż hydrolizie ulega jon amonowy, a nie amoniak.saturas pisze:Dlaczego amoniak nie ulega hydrolizie? Chodzi o to, że pod wpływem dysocjacji soli hydroliza ta jest cofana?
Wróćmy jeszcze na chwilkę do tego fragmentu:
\(\displaystyle{ C_{soli}=0,01-0,001=0,009}\)saturas pisze:
b)\(\displaystyle{ n_{amoniaku}=0,5 \cdot 0,02=0,01\ mola=n_{soli}}\)
Stężenia po zmieszniu:
\(\displaystyle{ C_{NH_3_(aq)}= \frac{0,01}{1} =0,01M=C_{soli}}\)
....
....
\(\displaystyle{ C_{soli}=0,02-0,001=0,019}\)
\(\displaystyle{ C_{NH_3}=0,02+0,001=0,021}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{1,8 \cdot 10^{-5} \cdot 0,021}{0,019}=}\)
\(\displaystyle{ pOH=4,71}\)
\(\displaystyle{ pH=9,29}\)
\(\displaystyle{ 9,29-9,25=0,04}\),\(\displaystyle{ pH}\) zmieniło się o 0,04
\(\displaystyle{ C_{NH_3}=0,01+0,001=0,011}\)
\(\displaystyle{ [OH^-]= \frac{1,8 \cdot 10^{-5} \cdot 0,011}{0,009}}\)