srednica atomu, rozpad

plzen1995
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2015, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: tsz

srednica atomu, rozpad

Post autor: plzen1995 »

Witam miałem na kolokwium oto takie zadanka. Przepraszam ale treści dokładnie nie pamietam
1
W zamkniętym układzie, o godzinie 12.00 w chwili początkowej znajduje się 1 mol swobodnych neutronów, dla których można przyjąć, że czas połowicznego rozpadu wynosi 10 min. Oblicz defekt masy, która wydzieliła się w procesie rozpadu neutronów o 12.15.
Masy: protonu = \(\displaystyle{ 1,007825}\); neutronu = \(\displaystyle{ 1,008665}\); .[/quote]

2 wyprowadź wzór na średnice atomu według modelu bohra.

Wyprowadziłem wzór na promień n orbity \(\displaystyle{ r=n ^{2} * \frac{ h^{2} }{4 \pi ^{2} mke ^{2} }}\)a srednice wyliczyłem jako 2r \(\displaystyle{ d=2n ^{2} * 2(\frac{ h^{2} }{4 \pi ^{2} mke ^{2} })}\)

3 omów wpływ pola ligandów na orbital typu d w cząsteczce o budowie oktaedrycznej czy taka definicja jest dobra?
Sześć wiążących orbitali molekularnych występujących w kompleksach oktaedrycznych jest wypełnionych przez elektrony ligandów natomiast elektrony metalu przejściowego z orbitali d zajmują orbitale niewiążące lub antywiążące. Różnica w w energii pomiędzy orbitalem niewiążącym a antywiążącym dla kompleksu o geometrii oktaedru opisywana jest jako ΔO, jej wartość zależy od rodzaju oddziaływań orbitali π ligandów z orbitalami d jonu centralnego. Jak przedstawiono w poprzednim paragrafie ligandy π-donorowe prowadzą do spadku wartości ΔO i są nazywane ligandami słabego pola natomiast ligandy π-akceptorowe zwiększają wartość ΔO i nazywane są ligandami silnego pola. Ligandy nie uczestniczące w formowaniu wiązań π mogą mieć różnorodny wpływ na wartość
ODPOWIEDZ