Ciśnienie parcjalne, aktywność

Idiom_1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 22 paź 2012, o 16:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przestrzeń euklidesowa
Podziękował: 2 razy

Ciśnienie parcjalne, aktywność

Post autor: Idiom_1 »

Witam,

mam takie zadanie z którym za nic sobie nie poradzę. Proszę albo o rozwiązanie albo chociaż o pokierowanie wzorami, i ewentualnie późniejsze mnie sprawdzenie. Chciałbym się tego nauczyć, a niestety jestem słaby z chemii.

Treść jest taka:
Jest gaz mający 60% obj. wodoru i 40%obj. \(\displaystyle{ CO_2}\). Jest przepompowany do urządzenia gdzie jest \(\displaystyle{ 1200^oC}\) i ciśnienei 1atm. Trzeba obliczyć partialne ciśnienie tlenu w gazie oraz aktywność węgla po osiągnięciu przez układ stanu równowagi.

Proszę o pomoc, wskazówki najlepiej podparte wzorkami bądź rozwiązanie z komentarzem.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Ciśnienie parcjalne, aktywność

Post autor: pesel »

O jakiej reakcji chemicznej jest mowa w zadaniu, ile wynosi jej stała równowagi i o jakiej aktywności węgla mówimy?
Idiom_1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 22 paź 2012, o 16:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przestrzeń euklidesowa
Podziękował: 2 razy

Ciśnienie parcjalne, aktywność

Post autor: Idiom_1 »

Mowa o reakcji \(\displaystyle{ H_2+CO_2}\)

Nie wiem ile wynosi stała równowagi, to chyba wszystko trzeba policzyć. Wiem jakie kroki trzeba wykonać, ale nie umiem ich zrobic:
1. Trzeba wyznaczyć \(\displaystyle{ \Delta G}\) i ona jest 1,365
2. Reaktor pod stałym ciśnieniem - stopień przereagowania: 0,257
3. Ułamki molowe / bilans masowy
4. Ciśnienie czątkowe = ułamki molowe bo 1atm.
5. Ciśnienie równowagowe tlenu \(\displaystyle{ 2CO \rightarrow CO_2+C}\)
Ze stałej równowagi liczymy aktywność węgla.

Wiem że pewnie wygląda to śmiesznie, ale mimo tego co mam nie potrafię zrobić zadania i bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Ciśnienie parcjalne, aktywność

Post autor: pesel »

Idiom_1 pisze:Mowa o reakcji \(\displaystyle{ H_2+CO_2}\)
Jakie produkty?
Idiom_1 pisze:5. Ciśnienie równowagowe tlenu \(\displaystyle{ 2CO \rightarrow CO_2+C}\)
Ze stałej równowagi liczymy aktywność węgla.
Nie ma tlenu w tej reakcji. Węgiel jako ciało stałe nie wystepuje w wyrażeniu na stałą równowagi. No i dalej nie wiem o jakiej aktywności węgla piszesz. Skąd wziąłeś to zadanie?
Idiom_1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 22 paź 2012, o 16:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przestrzeń euklidesowa
Podziękował: 2 razy

Ciśnienie parcjalne, aktywność

Post autor: Idiom_1 »

Zadanie dostałem na zajęciach. Przedmiot termodynamika i kinetyka reakcji w fazie stałej.
Napisałem wszystko co było podane do zadania. Drugą część reakcji mieliśmy zapewne napisać sami. Najgorsze jest to, że nie mam pojęcia jak się za to zabrać, nawet dG nie wyliczę sam, żadnego z tych poleceń nie wykonam sam, nawet bilansu masowego nie zrobię.
Ja też nie wiem o jakiej aktywności węgla piszę, przez to że nie mam żadnej wiedzy w tym temacie, to myślałem że to jest coś powiedzmy jednoznacznego.
Tak czy inaczej, dzięki za pomoc, jakbyś miał jakieś zadanie bardzo podobne z rozwiązaniem (takim z opisem) to proszę zarzuć, przynajmniej będę miał na czym się wzorować.

Pozdrawiam i dzięki
ODPOWIEDZ