Chemia nieorganiczna, liczby przestrzenne, rozpad itp.

Teson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 1 lip 2014, o 04:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 18 razy

Chemia nieorganiczna, liczby przestrzenne, rozpad itp.

Post autor: Teson »

Witam miałbym kilka pytań związanych z chemią nieorganiczną.

Więc tak.
Zadanie brzmi:
Nuklid \(\displaystyle{ _{Z}^{A}X}\) po emisji 3 cząsteczek \(\displaystyle{ \alpha}\) i 2 \(\displaystyle{ \beta^{-}}\) przekształcił się w izotop \(\displaystyle{ _{92}^{238}U.}\) Podaj wartości \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ Z}\).
Wg moich wyliczeń będzie tak, że \(\displaystyle{ A=226}\), a \(\displaystyle{ Z=88}\).
Wg mnie dobrze jest i jest to dość krótkie zadanie.

Kolejne zadanie trochę trudniejsze:
Podaj wartość liczb przestrzennych dla:
\(\displaystyle{ H_{2}P_{2}O_{7}^{2-}}\), \(\displaystyle{ Al_{2}O_{3}}\), \(\displaystyle{ H_{2}O}\), \(\displaystyle{ CO_{3}^{2-}}\)
Próbuję korzystać z tego wzoru:
\(\displaystyle{ L_{p}= \sigma+\left( \frac{n-m-a}{2} \right)}\),
gdzie:
\(\displaystyle{ n}\)=liczba elektronów walencyjnych atomu centralnego
\(\displaystyle{ m}\)=liczba elektronów konieczna do uzyskania dubletu lub oktetu przez wszystkie ligandy
\(\displaystyle{ a}\)=ładunek jonu, jak ładunek w zapisie jest dodatni, to go we wzorze odejmujemy i odwrotnie.

Prosiłbym o wytłumaczenie o co w tym chodzi, dzięki czemu będę wiedzieć jak robić inne przykłady.

Kolejny problem to liczenie czasu połowicznego rozpadu:
Czas połowicznego rozpadu izotopu wynosi \(\displaystyle{ 10 lat.}\) Po ilu latach z pierwotnej próbki pozostanie mniej niż \(\displaystyle{ 15 \%}\) tego izotopu.
Wyszło mi tutaj 28 lat, ale nie jestem pewny czy to dobrze.

Po okresie 7 lat pozostało \(\displaystyle{ 75 \%}\) pierwotnej ilości izotopu promieniotwórczego. Oblicz czas połowicznego rozpadu tego izotopu.
Tutaj nie mam pomysłu na to zadanie

oraz ostatnia kwestia w tym pytaniu związana z chemią.
Oblicz równoważnik elektrochemiczny jonu \(\displaystyle{ Au^{3+}}\)
Korzystam z tego wzoru: \(\displaystyle{ k= \frac{M}{nF}}\)
... -_327.html,
czyli dla mojego zadania to będzie tak:
\(\displaystyle{ k= \frac{197}{3\cdot 96500} =0,0006804 =6,80 \cdot 10^{-4} \frac{g}{C}}\)
Dobrze ?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc udzieloną w tym temacie.
ODPOWIEDZ