2,2 - dimetylobutan - wzór strukturalny

Awatar użytkownika
Ceplusplusik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 228
Rejestracja: 7 paź 2012, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 94 razy

2,2 - dimetylobutan - wzór strukturalny

Post autor: Ceplusplusik »

Witam. Na zadanie mamy wypisać wszystkie izomery związku \(\displaystyle{ C_{6} H_{14}}\).
Akurat wypisywałem coś, co nazwałem 2,2 - dimetylobutan, więc na drugim miejscu mamy przyczepiony do \(\displaystyle{ CH}\) metyl z góry oraz z dołu. (numeracje dla węglowodorów stosuję 1,2,3,4, wiadomo, przy drugiej cząsteczce dochodzą dwa wiązania z metylami). Skrajne węglowodory to również metany. Węglowodór 3 to również \(\displaystyle{ CH}\) i tutaj pojawia się moje pytanie: czy można dowolnie odejmować wodory od węgli, żeby zbudować np. doczepione metyle? Czy mogę "tknąć" skrajne metyle, odejmując z nich wodór, czy muszę najpierw "wykorzystać" wodory ze środkowych?
Bardzo prosiłbym o pomoc, generalnie zauważyłem, że bez ograniczeń w tym geście izomerów bym sobie mógł powypisywać równie dobrze sto. Jest jakieś dobre źródło, które to wyjaśnia? A może ktoś z was wie?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1708
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

2,2 - dimetylobutan - wzór strukturalny

Post autor: pesel »



Z ta setką to przesadziłeś:



Masz pamietać aby węgiel był czterowartościowy, a wodór jedno. No i patrzeć czy przypadkiem jakieś dwa pozornie "różne" związki to nie jest to samo.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2015, o 21:36 przez pesel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Ceplusplusik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 228
Rejestracja: 7 paź 2012, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 94 razy

2,2 - dimetylobutan - wzór strukturalny

Post autor: Ceplusplusik »

W porządku, dzięki. Prosiłbym jeszcze o jakieś źródło dla innych przykładów, jak postępować z odczepianiem wodorów.
ODPOWIEDZ