Wyznaczanie mas molowych pierwiastków

Axe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 8 cze 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zwoleń
Pomógł: 1 raz

Wyznaczanie mas molowych pierwiastków

Post autor: Axe »

Witam. W jaki sposób można doświadczalnie (laboratoryjnie) wyznaczyć masy molowe pierwiastków chemicznych? Oprócz wyznaczenia masy molowej metalu na podstawie objętości wodoru wypartego przez ten metal, bo to już mam
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Wyznaczanie mas molowych pierwiastków

Post autor: pesel »





Z tym wodorem to też nie takie proste bo trzeba znać stechiometrię reakcji. Mol sodu wypiera pół mola wodoru ale mol wapnia wypiera mol wodoru (dwa razy większą objetość). Więc tak prosto to wyznaczymy równoważnik chemiczny.
Można też (z tymi samymi uwagami) roztwarzać anodowo metale lub wydzielać na elektrodzie metal z r-ru jonów mierząc ładunek elektryczny jaki przepłyną oraz zmianę masy elektrody, objętość produktów. Ale tutaj też bardzie równoważnik chemiczny/elektrochemiczny niż masę molową. Można też przeprowadzać pierwiastki w tlenki, oznaczać masę/objętość tlenku, udział tlenu i stąd ciężar atomowy pierwiastka. Można też porównać gęstości par czegoś o znanej masie cząsteczkowej i nieznanej.
Masy poszczególnych izotopów można wyznaczać spektrometrem masowym. Nie zgłębiałem tego zagadnienie ale wydaje mi się, że obecnie tak to się właśnie robi. No ale w laboratoriach przez duże "L" bo raczej spektrometr masowy do tanich nie należy. Z wyznaczaniem mas atomowych związane jest również zagadnienie wyznaczania składu izotopowego jako, że ciężary atomowe podane w układach okresowych (te wartości, które odczytujemy aby obliczyć masę molową) są średnią ważoną mas wszystkich nuklidów danego pierwiastka.
Axe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 8 cze 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zwoleń
Pomógł: 1 raz

Wyznaczanie mas molowych pierwiastków

Post autor: Axe »

Dziękuję A z tą stechiometrią to wcale nie trzeba jej znać, ostatnio takie doświadczenie robiłem na laboratorium, trochę zachodu, ale nie trzeba było znać żadnego równania, by rozpoznać metal
ODPOWIEDZ