Ile związanego azotu znajduje się w mieszaninie?

JestemKarolina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 3 lis 2013, o 17:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

Ile związanego azotu znajduje się w mieszaninie?

Post autor: JestemKarolina »

Bardzo proszę o pomoc w zadaniu:
Pojemnik zawiera 156.3 kg mieszaniny azotanu(V) sodu oraz azotanu(III) amonu. W mieszaninie tej tlen stanowi \(\displaystyle{ 54,68%_{mas}}\). Ile kg związanego azotu znajduje się w tym pojemniku?
\(\displaystyle{ M_{Na}}\)= 22,99 g/mol \(\displaystyle{ M_{N}}\)= 14,01 g/mol \(\displaystyle{ M_{O}}\)= 16,00g/ mol \(\displaystyle{ M_{O}}\)= 1,008 g/mol

Wiem, że należy ułożyć układ równań i tak też robię:
\(\displaystyle{ \begin{cases}xM_{NaNO_{3}}+yM_{NH_{4}NO_{3}}=156,3\\3xM_{O}+3yM_{O}=0,5468\end{cases}}\)

Rozwiązuję x i y (gdzie oznaczają one liczbę moli poszczególnych związków), problemem jest dla mnie to, że po pierwsze mam znaleźć masę azotu, który występuje w obydwu związkach (dotychczas zadania tego typu rozwiązywałam, gdy to co miałam znaleźć znajdowało się w tylko jednym z dwóch związków), a drugim problemem jest dla mnie to, że ma być to azot związany.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Ile związanego azotu znajduje się w mieszaninie?

Post autor: pesel »

Azotan(III) amonu to \(\displaystyle{ NH_{4}NO_{2}}\) . Toteż w drugim równaniu nie \(\displaystyle{ 3y}\), a \(\displaystyle{ 2y}\).

Poza tym, w Twoim drugim równaniu lewa strona powinna być podzielona przez masę mieszaniny (albo jak kto woli, prawa strona przez nią pomnożona ) . Azot związany to tyle co azot w związku/ach. Dodali to po to aby rozwiązujący nie odpowiadali, że azotu (pierwiastkowego) nie ma w mieszaninie.

Jak już wyznaczysz liczbę moli obu związków to masę azotu po prostu:

\(\displaystyle{ m_{N}=(x+2y) \cdot M_{N}}\)
JestemKarolina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 3 lis 2013, o 17:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

Ile związanego azotu znajduje się w mieszaninie?

Post autor: JestemKarolina »

Jasne, że \(\displaystyle{ NH_{4}NO_{2}}\)! Dziękuję bardzo, wszystko już rozumiem. Pasuje mi zacząć rozwiązywać zadania z użyciem mózgu, a nie z automatu.
ODPOWIEDZ