Synteza mocznika

aleksia68x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 23 paź 2010, o 17:27
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: szczebrzeszyn

Synteza mocznika

Post autor: aleksia68x »

Witam! Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania..

Proces syntezy mocznika zachodzi z wytworzeniem węglanu amonu jako jednego z produktów ubocznych tego procesu. Węglan ten można otrzymać poprzez zmieszanie ze sobą amoniaku, tlenku węgla (IV) i wody. Oblicz zawartość procentową mieszanki wsadowej do powstania 1 tony węglanu amonu. Zakładamy węgla w mieszance dostarczającej tlenku węgla (IV) na poziomie 96,96%, natomiast w węglanie zawartość tego pierwiastka wynosi 75,15 %. Amoniak dostarczony do procesu jest chemicznie czysty i używany w ilości stechiometrycznej.

pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Synteza mocznika

Post autor: pesel »

aleksia68x pisze:Zakładamy węgla w mieszance dostarczającej tlenku węgla (IV) na poziomie 96,96%, natomiast w węglanie zawartość tego pierwiastka wynosi 75,15 %
Na pewno coś źle zrozumiałem, ale nie ma mieszanki dwutlenku węgla o takie zawartości węgla (chyba, że w mieszaninie z czystym węglem). Chyba, że dwutlenek węgla mamy dopiero otrzymać z węgla właśnie. Podobnie, w żadnym węglanie zawartość węgla nie wynosi 75% (np. w czystym węglanie amonu węgiel stanowi nieco ponad 11%).

Poza tym w tytule jest "synteza mocznika", a zadanie dotyczy syntezy innego związku.

PS. Po kilkukrotnym przeczytaniu myślę, że to ma być tak: bierzemy węgiel (o czystości 96,96%). Część z niego spalamy aby otrzymać dwutlenek węgla do syntezy, ale duża część węgla pozostaje niespalona i w mieszaninie poreakcyjnej jest go 75.15%. Jedyna wątpliwość jaka mi pozostała to czy na te 75.15% składa się również węgiel z grupy węglanowej czy tylko węgiel, który nie uległ spaleniu?
ODPOWIEDZ