Anoda i katoda, metale bardziej i mniej szlachetne.

Arturze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 26 sty 2008, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

Anoda i katoda, metale bardziej i mniej szlachetne.

Post autor: Arturze »

Fragment podręcznika:
"Powłoka chemiczna otrzymywana metodą kontaktową, w której metal bardziej szlachetny (anoda) osadza się na powierzchni metalu mniej szlachetnego (katoda) w roztworze w wyniku stykania się..."

Pytanie: czy to nie jest tak, że to anoda stanowi metal mniej szlachetny, a więc bardziej aktywny chemicznie, przez co osadza się na powierzchni katody, która jest metalem bardziej szlachetnym, czyli o większym potencjale standardowym? Czy to jest błąd w podręczniku i powinno być odwrotnie niż to jest tam napisane, czy błąd w moim myśleniu? Proszę o pomoc, pozdrawiam. Artur.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Anoda i katoda, metale bardziej i mniej szlachetne.

Post autor: pesel »

Metal szlachetny ma wyższy potencjał niż mniej szlachetny. Stan równowagi zostanie osiągnięty gdy potencjały obu układów zrównają się. Potencjał stanu równowagi znajduje się miedzy potencjałami początkowymi jednego i drugiego (dokładnie w "połowie drogi" gdy obie reakcje redoks są równoelektrodowe). Toteż podczas zbliżania się do stanu równowagi potencjał układu o niższym potencjale rośnie, a tego o wyższym potencjale maleje. Z równania Nernsta wiadomo, że potencjał danego układu redoks rośnie ze wzrostem stężenia jonów (no i maleje z jego obniżaniem, oczywiście ). Toteż potencjał układu o niższym potencjale rośnie poprzez wzrost stężenia jonów (a więc metal się roztwarza), a potencjał układu o wyższym potencjale początkowym maleje poprzez spadek stężenia jonów (a więc jony wydzielają się w postaci metalu) podczas dążenia do stanu równowagi.
ODPOWIEDZ