Mole i rozpuszczalność

palikot97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 2012, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: war-maz
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Mole i rozpuszczalność

Post autor: palikot97 »

Witam proszę o pomoc w zadaniach (dwóch):
1. Ile moli tlenku fosforu V (p4o10) należy rozp. w 300g wody aby otrzymać roztw. kwasu fosforowego V o stężeniu 10%.
2. Tutaj chcę się tylko dowiedzieć czy dobrze obliczyłem. Jeżeli wyniki będą złe to również proszę o rozwiązanie W 500 cm3 H2O rozp. 20 dm3 (20C, 2000hPa) HCl
a) oblicz stęż. % otrzymanego roztw. (wyszło mi 10,7%)
b)ile potrzeba cm3 0,3 molowego roztw. zasady barowej aby zobojętnić 10g otrzymanego roztw.

Przepraszam, że nie użyłem Latexa, ale naprawdę nie mam dzisiaj czasu, bo mam strasznie dużo nauki, a pomoc jest niezbędna :<
g00si4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 6 sty 2012, o 10:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 11 razy

Mole i rozpuszczalność

Post autor: g00si4 »

zadanie 1
1) układamy odpowiednią proporcję i wyliczamy ilość gramów kwasu przypadającego na 300g wody
2) uzyskujemy masę kwasu
3) zapisujemy reakcję tlenku fosforu(V) z wodą i na podstawie tej reakcji obliczamy z proporcji ilość gramów tlenku potrzebnego do otrzymania masy kwasu obliczonej w pkt 2
4) otrzymaną masę tlenku wyrażoną w gramach, przeliczamy na mole

zadanie 2
a) OK
b)
1) obliczamy ilość kwasu zawartego w 10g roztworu o stężeniu wyliczonym w pkt A
2) zapisujemy reakcję
3) na podstawie reakcji wyliczamy ilość gramów wodorotlenku przypadającą na wyliczoną masę kwasu w pkt 1B
4) wyliczoną masę kwasu przeliczamy na mole
5) na podstawię podanego stężenia molowego wodorotlenku wyliczamy jego objętość jaką należy użyć do zobojętnienia roztworu
palikot97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 2012, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: war-maz
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Mole i rozpuszczalność

Post autor: palikot97 »

Czyli 2 zadanie mam dobrze , ale z tym pierwszym jest dalej problem. Odpowiednią reakcję tzn. jaką?mogłabyś mi wysłać na priw. albo tutaj (jak wolisz) rozwiązanie? Będę bardzo wdzięczny. Nawet może być bez latexu, bo zależy mi na czasie, a tobie pewnie i tak za bardzo nie chce się tyle pisać
g00si4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 6 sty 2012, o 10:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 11 razy

Mole i rozpuszczalność

Post autor: g00si4 »

Reakcja tlenku fosforu(V) z wodą, która prowadzi do otrzymania kwasu fosforowego(V)
\(\displaystyle{ P_4O_{10}+6H_2O\rightarrow 4H_3PO_4}\)

dalsze obliczenia to zwykła stechiometria, same proporcje..
ODPOWIEDZ