entalpia swobodna

kama001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 25 maja 2013, o 22:38
Płeć: Kobieta
Podziękował: 16 razy

entalpia swobodna

Post autor: kama001 »

Oblicz zmianę entalpii spowodowaną zestaleniem jednego mola przechłodzonego benzenu w
temperaturze 268,2 K, wiedząc że w temperaturze topnienia równej 278,2 K ciepło topnienia wynosi \(\displaystyle{ 9956 \frac{J}{mol}}\) Molowa pojemność cieplna benzenu stałego jest równa \(\displaystyle{ 123,6 \frac{J}{mol} \cdot K}\), a ciekłego \(\displaystyle{ 127,3 \frac{J}{mol} \cdot K}\)

rozumiem, że to przemiana fazowa, z fazy ciekłej na zestaloną, chcę skorzystać z prawa Kirchhoffa, ale nie wiem, czy to jest dobry tok rozumowania i nie do konca wiem jak powinnam rozpisać całkę, mogłby ktoś podpowiedzieć/pokazać jak należy rozwiązać?
Awatar użytkownika
stojekl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2 cze 2013, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

entalpia swobodna

Post autor: stojekl »

Pamiętaj, że entalpia jest funkcją stanu - nieważne jaką drogą dojdziesz do celu liczy się tylko stan początkowy i końcowy a zmiana zawsze będzie ta sama. Mając to na uwadze:
1) ciekły benzen ogrzewamy od 268,2K do 278,2K
2) w temperaturze topnienia zachodzi przemiana fazowa
3) zestalony benzen chłodzimy od 278,2K do 268,2K.

Myślę że obliczenie efektów cieplnych tych przemian pod stałym ciśnieniem nie sprawi Ci trudności.

Nie spamuj tymi samymi zadaniami pod różnymi tytułami, jeśli ktoś zechce odpowiedzieć to odpowie.
ODPOWIEDZ