Dodanie substratu w stanie równowagi

arak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: dom
Podziękował: 3 razy

Dodanie substratu w stanie równowagi

Post autor: arak »

Witam,
mam takie zadanie

Do naczynia o objętości \(\displaystyle{ 1dm^{3}}\) wprowadzono gazowy tlenek węgla(II) oraz chlor i pozostawiono do osiągnięcia stanu równowagi. Reakcja przebiegała wg równania \(\displaystyle{ CO_{(g)}+Cl_{2(g)}=COCl_{2(g)}}\) a stężenia reagentów w stanie równowagi wynosiły odpowiednio: \(\displaystyle{ [CO]=0,02 \ \frac{mol}{dm^{3}}}\), \(\displaystyle{ [Cl_{2}]=0,01 \ \frac{mol}{dm^{3}}}\), \(\displaystyle{ [COCl_{2}]=0,02 \ \frac{mol}{dm^{3}}}\). Następnie do naczynia wtłoczono dodatkowo \(\displaystyle{ 0,45 dm^{3}}\) chloru (odmierzonego w warunkach normalnych) i pozostawiono do osiągnięcia stanu równowagi. Oblicz stężenia \(\displaystyle{ CO}\) i \(\displaystyle{ COCl_{2}}\) w nowym stanie równowagi.

Z pierwszych stężeń obliczyłam stężeniową stałą równowagi, wyszło \(\displaystyle{ K_{c}=100}\)
I teraz nasuwa mi się pytanie. Skoro dodano \(\displaystyle{ 0,45dm^{3}}\) chloru, zatem objętość całkowita się zmieniła, a więc do wzoru na stałą należy podstawić te stężenia w nowej objętości, tak?
Czy coś źle myślę?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Dodanie substratu w stanie równowagi

Post autor: pesel »

arak pisze:Do naczynia o objętości \(\displaystyle{ 1dm^{3}}\)...
Źle myślisz...
arak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: dom
Podziękował: 3 razy

Dodanie substratu w stanie równowagi

Post autor: arak »

Czyli zmieni się tylko stężenie chloru na \(\displaystyle{ 0,46 \frac{mol}{dm^{3}}}\), czy to trzeba przeliczyć?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Dodanie substratu w stanie równowagi

Post autor: pesel »

Też nie. Przecież układ będzie chciał wrócić do stanu równowagi. A zrobi to poprzez rekcję części chloru (z częścią tlenku węgla) i utworzenie dodatkowej ilości fosgenu. A jak daleko posunie się reakcja? Ano tak aby stała równowagi reakcji pozostała stała. A jaka ma być to wiesz.
arak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: dom
Podziękował: 3 razy

Dodanie substratu w stanie równowagi

Post autor: arak »

Tak, tak, źle się wyraziłam. Chodziło mi o dane do tabelki. Nowe równanie byłoby jakoś tak?
\(\displaystyle{ 100 = \frac{0,02+x}{(0,02-x)(0,46-x)}}\), czy przy chlorze byłoby jakoś inaczej? O to mi chodziło. Wybacz zamieszanie i dzięki za pomoc.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Dodanie substratu w stanie równowagi

Post autor: pesel »

Ale masz podaną dodatkową objętość chloru a nie dodatkowe stężenie. Liczysz z tej objętości liczbę moli i dopiero wtedy masz nowe stężenie chloru (po wybiciu układu ze stanu równowag). I dopiero wtedy to równanie.
arak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: dom
Podziękował: 3 razy

Dodanie substratu w stanie równowagi

Post autor: arak »

Ok. Dobra. Dzięki. O to mi chodziło właśnie...
ODPOWIEDZ