Chemia kinetyka

kari1922
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2013, o 21:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Chemia kinetyka

Post autor: kari1922 »

1.zaprojektuj doświadczenie wykazujące wpływ rozdrobnienia reagentów na szybkość reakcji.wykonaj schematyczny rysunek zapisz obserwacje i wnioski.
2.jak zmieni się szybkość reakcji przebiegająca w fazie gazowej według równania kinetycznego v=[A]* jezeli ciśnienie reagujacych gazów zwiekszymy dwukrotnie
3.zmieszano 1,5 mola gazowego fluoru z 3 molami wodoru .Po ustaleniu stałej równowagi reakcji stwierdzono obeznosc 2 moil fluorowcowodoru obl stała równowagi reakcji(objetośc przestrzenie reakcujnej=1dm szczejśćienny )
4.Narysuj wykres zmian energii biegu której entalpia ma wartosc wieksza niz zero. Na wykresie zaznacz energie produktów ,substratów ,aktywacji oraz entalpiereakcji
5.Dane sa wartości standardowych entalpii tworzenia (kJ*mol do -1)
CH3COOH= -487,1
CO2= -393,5
H2O= - 285,8
obl entalpie reakcji spalania kwasu octowego
Awatar użytkownika
stojekl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2 cze 2013, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

Chemia kinetyka

Post autor: stojekl »

1) W dwóch naczyniach utrzymywanych w atmosferze powietrza umieszczamy równe masy suchego, higroskopijnego związku o różnym stopniu rozdrobnienia, np. proszek i granulat. Będzie zachodzić reakcja wiązania wody przez dany związek (np. w przypadku \(\displaystyle{ CaO}\) utworzenie wodorotlenku \(\displaystyle{ Ca(OH)_2}\)). Zastanów się co można zmierzyć po pewnym czasie i jak na tej podstawie ocenić która z próbek ulega szybciej reakcji.
2) Jeżeli miałaś na początku ciśnienie \(\displaystyle{ p_i = p_a + p_b}\) a szybkość \(\displaystyle{ v_i=p_a \cdot p_b}\) i ciśnienie zwiększono dwukrotnie to końcowe ciśnienie wyniosło \(\displaystyle{ p_f = 2p_a + 2p_b}\). Jak wygląda teraz wyrażenie na szybkość reakcji?
Skoro uczysz się również o równowagach to przemyśl też jak wpłynie zwiększenie ciśnienia na położenie stanu równowagi w przypadku \(\displaystyle{ A+B \rightarrow C}\) a jak w \(\displaystyle{ A+B \rightarrow C+D}\), oczywiście w fazie gazowej.
3) Zastanów się ile musiało przereagować substratów aby uzyskać w reakcji 2 mole \(\displaystyle{ HF}\). Ile w takim razie zostało substratów? Wyrażenie na stałą równowagi tej reakcji to:
\(\displaystyle{ K=\frac{[HF]^2}{[H_2][F_2]}}\)
4) Wykres z opisem znajdziesz szukając w googlach "reakcja egzotermiczna"
5) Reakcja spalania wygląda tak:
\(\displaystyle{ CH_3 COOH + 2O_2 \xrightarrow{\Delta H^{o}_{c}} 2CO_2 + 2H_2 O}\)
Można to też przedstawić w postaci schematu przemian:
\(\displaystyle{ CH_3 COOH + 2O_2 \xrightarrow{-\Delta H^{o}_{f}(CH_3COOH)} 2C+ 3O_2 +2H_2 \xrightarrow{2\Delta H^{o}_{f}(H_2O) + 2\Delta H^{o}_{f}(CO_2)} 2CO_2 + 2H_2 O}\)
ODPOWIEDZ