Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

selfishaltruist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 lis 2013, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: selfishaltruist »

Witam, mam problemy z ustalaniem wzorów kwasów oraz soli. Wyszedłem z założenia, że jest jakaś alternatywa dla uczenia się tych wzorów na pamięć... Kompletnie zawalam ich pisanie, dla przykładu wzoru kwasu dichromowego (VI), pirofosforowego (V), manganowego (VI), etc. Nie mogę zrozumieć skąd wzięły się w tych wzorach takie, a nie inne liczby (np. H2MnO4). Chciałbym dowiedzieć się co robić po kolei, aby ustalić wzór danego kwasu a potem soli. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: karolex123 »

Wzorów kwasów nie musisz ustalać - są już ustalone. Tak samo jest w przypadku soli - jednak - w przeciwieństwie do kwasów wzory soli możesz już sam ustalić. Musisz tylko znać wzory kwasów. Weźmy jakąś sól kwasu pirofosforowego (V).
Znając wzór kwasu pirofosforowego (V) - \(\displaystyle{ H _{4} P _{2} O _{7}}\) - możemy ustalić wzór na przykład pirofosforanu (V) żelaza (II) na zasadzie reguły krzyżowej:
\(\displaystyle{ Fe _{2} P _{2} O _{7}}\)
Mam dwa żelaza gdyż jego wartościowość wynosi II, a wartościowość reszty kwasu pirofosforowego (V) jest równa IV (gdyż mamy we wzorze tego kwasu 4 atomy wodoru).
selfishaltruist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 lis 2013, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: selfishaltruist »

Hej, dzięki za szybką odpowiedź. Myślę, że zaczynam już łapać o co właściwie chodzi, mam tylko jedno ale. Mianowicie w jednej z prac domowych było polecenie, aby ustalić wzór sumaryczny i strukturalny, np. boranu żelaza(II) i metafosforanu(V) baru. W jaki sposób mogę ustalić jaką wartość ma kwas borowy w pierwszym przykładzie lub bar w drugim? Strasznie mnie to nurtuje...
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: karolex123 »

Abu ustalić jaką wartościowość ma reszta kwasowa jakiegoś kwasu wystarczy spojrzeć na jego wzór sumaryczny - ilość atomów wodorów w tym wzorze wskaże wartościowość reszty kwasowej. Na przykład w kwasie metafosforowym (V) \(\displaystyle{ H _{3} P _{3} O _{9}}\) reszta \(\displaystyle{ P _{3} O _{9}}\) jest trójwartościowa. Natomiast wartościowość metali grup 1 i 2 układu okresowego jest równa odpowiednio I i II. Np. bar jest dwuwartościowy, gdyż leży w drugiej grupie układu okresowego. Wartościowości innych metali nie można za bardzo rozstrzygnąć z pomocą układu okresowego. Radzę się ich nauczyć (szczególnie tych metali, których wartościowość może być tylko jedna, gdyż metale, które przyjmują więcej niż jedną wartościowość będą w nazwie soli musiały mieć podaną wartościowość).
selfishaltruist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 lis 2013, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: selfishaltruist »

Chciałbym się upewnić, czy nie popełniam żadnych błędów w ustalaniu wzoru soli:

Boran żelaza (II)

Kwas borowy - H3BO3 (reszta kwasowa III).

Wynika z tego, że boran żelaza (II) ma wzór Fe3(BO3)2 (reszta kwasowa II) Czyż tak?

Metafosforan (V) baru

metafosforan (V) - HPO3

Bar może przyjmować wartościowości II, IV, VI - Którą mam wybrać?

Ba(PO3)2, gdzie reszta kwasowa przyjmuje wartościowość II (?).
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: karolex123 »

Boran żelaza (II) jest ok, ale:
Metafosforan (V) baru jest solą kwasu metafosforowego (V) o wzorze:
\(\displaystyle{ H _{3} P _{3} O _{9}}\).
A więc reszta kwasu metafosforowego (V) jest trójwartościowa.
Natomiast bar jest zawsze dwuwartościowy, gdyż leży w drugiej grupie układu okresowego. Wobec tego wzór metafosforanu (V) baru ma postać:
\(\displaystyle{ Ba _{3}( P _{3} O _{9} ) _{2}}\). Czy jeszcze Cię coś nurtuje?
selfishaltruist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 lis 2013, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: selfishaltruist »

Wielkie dzięki, wydaje mi się, że opanowałem schemat pisania wzorów soli. Teraz zostało mi tylko wyuczyć się problematycznych wartościowości pierwiastków. Przypomniało mi się jeszcze jedno zagadnienie, mianowicie skąd we wzorze HCN (Kwasie cyjanowodorowym) wiązanie potrójne pomiędzy węglem a azotem?
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: karolex123 »

Węgiel w tym związku jest czterowartościowy. Wodór zajmie nam jedno wiązanie z węglem, a więc azot musi zająć jeszcze trzy. A takie dodatkowe moje pytanie: Czy umiałbyś podać mi wzór cyjanku potasu? Jest to sól kwasu cyjanowodorowego.
selfishaltruist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 lis 2013, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: selfishaltruist »

HCN - kwas cyjanowodorowy, KCN - cyjanek potasu, gdzie potas jest zawsze jednowartościowy.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Pisanie wzorów kwasów i soli - Z czym to się je?

Post autor: karolex123 »

Bardzo dobrze! Czy jeszcze masz z czymś problem?
ODPOWIEDZ