wodorotlenek miedzi

ruda191
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 13:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: olecko

wodorotlenek miedzi

Post autor: ruda191 »

Jak będzie wyglądała prawodłowo napisana reakcja?

\(\displaystyle{ Cu(OH)_{2} + H_{2}O_{2} =}\)
Neecze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 28 paź 2006, o 11:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń, UMK
Pomógł: 1 raz

wodorotlenek miedzi

Post autor: Neecze »

Myślę, że nie bardzo możemy się spodziewać powstania miedzi na +3 stopniu utlenienia w tak pomyslanym procesie. Raczej rozkład wody utlenionej katalizowany jonami miedzi(II).
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

wodorotlenek miedzi

Post autor: bolo »

Jedyne co mi przychodzi na myśl, to zejście miedzi np. na +I stopień oraz wydzielenie tlenu cząsteczkowego, ale to takie wymyślone. Nie mniej jednak, nadtlenek wodoru może mieć właściwości redukujące.

\(\displaystyle{ 2\mbox{Cu(OH)}_{2}+\mbox{H}_{2}\mbox{O}_{2}\rightarrow\mbox{Cu}_{2}\mbox{O}+3\mbox{H}_{2}\mbox{O}+\mbox{O}_{2} \\ 2\mbox{Cu}^{+II}+2e^{-}\rightarrow 2\mbox{Cu}^{+I} \\ 2\mbox{O}^{-I}-2e^{-}\rightarrow\mbox{O}_{2}^{0}}\)
Neecze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 28 paź 2006, o 11:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń, UMK
Pomógł: 1 raz

wodorotlenek miedzi

Post autor: Neecze »

Niestety wartości potencjałów standardowych tych procesów mówią, że to tak nie będzie
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

wodorotlenek miedzi

Post autor: bolo »

Nie brałem tego pod uwagę, bo nie miałem potencjału dla \(\displaystyle{ \mbox{H}_{2}\mbox{O}_{2}}\), możesz podać? Dla reakcji połówkowej z \(\displaystyle{ \mbox{Cu(OH)}_{2}}\) mam \(\displaystyle{ -0,080V}\).
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

wodorotlenek miedzi

Post autor: Sokół »

bolo pisze:Nie brałem tego pod uwagę, bo nie miałem potencjału dla mbox{H}_{2}mbox{O}_{2}, możesz podać? Dla reakcji połówkowej z mbox{Cu(OH)}_{2} mam -0,080V.
o to chodzi?
Chemia Nieorganiczna, A. Bielański pisze:
Nadtlenek wodoru, w którym tlenowi przypisujemy stopień utlenienia -I, jest silnym środkiem utleniającym, o czym świadczą potencjały standardowe elektrod, na których zachodzą procesy:
\(\displaystyle{ H_{2}O_{2} \ + \ 2H^{+} \ + \ 2e^{-} \longleftrightarrow 2H_{2}O \qquad E = +1,77 V \\ 5H_{2}O^{-} \ + \ H_{2}O \ + \ 2e^{-} \longleftrightarrow 3OH^{-} \qquad E = +0,87 V}\)


--- edit
jeszce to może jest ważne
Chemia Nieorganiczna, A. Bielański pisze: W niektórych przypadkach nadtlenek wodoru wykazuje właściwości redukujące. Objawiają się one w obecności niektórych substancji silnie utleniających, np. manganu (VII) potasu w roztworze kwaśnym, ditlenku ołowiu, \(\displaystyle{ PbO_{2}}\), lub tlenku rtęci (() w środowisku zasadowym
dalej są te reakcje.
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

wodorotlenek miedzi

Post autor: bolo »

Zobaczę później co w praktyce wychodzi. Dopiero teraz przywiozłem sobie chlorek miedzi.

-----

Około 6 godzin wlałem \(\displaystyle{ \mbox{H}_{2}\mbox{O}_{2}}\) do zrobionego \(\displaystyle{ \mbox{Cu(OH)}_{2}}\). Cały czas burzyło się i mieliło. Po około godzinie wyglądało to tak jak . Kolor zawiesiny wyraźnie rdzawy, co teoretycznie wskazywałoby na obecność \(\displaystyle{ \mbox{Cu}_{2}\mbox{O}}\). Teraz osad (bardzo drobnoziarnisty) już praktycznie opadł na dno (czarne, z przebłyskami rdzawego na obrzeżach), a roztwór nad nim prawie bezbarwny, tylko lekkie perlenie jeszcze jest. \(\displaystyle{ \mbox{pH}}\) tuż przed wlaniem wody utlenionej było lekko zasadowe. Na moje oko hmm... być może wstępnie miedź zeszła na \(\displaystyle{ +I}\) stopień (chociaż \(\displaystyle{ \Delta G>0}\)...), po czym była szybko utleniana nadmiarem \(\displaystyle{ \mbox{H}_{2}\mbox{O}_{2}}\)...? W Bielańskim diagram Fr.-Ebs. dla miedzi jest tylko dla środowiska kwaśnego, stopnie \(\displaystyle{ +I}\) i \(\displaystyle{ +II}\) są mniej więcej na równym poziomie, stąd też pomyślałem o tym chwilowym przejściu na \(\displaystyle{ +I}\) stopień. Przynajmniej pół tej probówki to pierwotnie była woda utleniona, tak więc widać nadmiar był. Podczas tej najbardziej burzliwej części reakcji po przystawieniu zapalonej zapałki płomień chwilowo nieco się zwiększył, żadnego pyknięcia nie było, stąd poniekąd eliminuję jednoczesną obecność wodoru i tlenu, raczej był to sam tlen. Obecnie wygląda to tak, jakby ostatecznie powstał \(\displaystyle{ \mbox{CuO}}\), \(\displaystyle{ \mbox{pH}}\) roztworu obojętne.

Jutro to odsączę jak znajdę wolną chwilę.

Wszystko odbywało się w temperaturze pokojowej.

[ Dodano: 22 Kwiecień 2007, 11:47 ]

jest już praktycznie tylko czarny. Będzie to raczej tlenek miedzi(II).

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ