chemia organiczna, halogenopochodne

kama001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 25 maja 2013, o 22:38
Płeć: Kobieta
Podziękował: 16 razy

chemia organiczna, halogenopochodne

Post autor: kama001 »

jakim warunkom trzeba poddać bromopropan, aby otrzymać
a) alken
b) eter
nie chodzi mi tu o najprostszą drogę, tylko właściwie o reakcje np pod wpływem alkoholu metylowego lub alkoholanu, nie mogę w internecie się doszukać kiedy zachodzi eliminacja, a kiedy substytucja

chodzi tu może o rzędowość halogenopochodnej? widzę, że 2 i 3 rzędowe ulegają głównie eliminacji, natomiast gubię się, kiedy widzę, że I-rzędowe ulegają w tych samych warunkach i substytucji i eliminacji
Ostatnio zmieniony 3 cze 2013, o 13:18 przez kama001, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
stojekl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2 cze 2013, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

chemia organiczna, halogenopochodne

Post autor: stojekl »

Rzeczywiście rzędowość halogenopochodnych ma znaczenie przy ustalaniu czy zajdzie eliminacja czy substytucja, ale trzeba pamiętać że zachodzić one mogą według czterech mechanizmów: Sn1, Sn2, E1, E2. W warunkach laboratoryjnych powstaje zawsze mieszanina produktów rozdzielenie ich jest największym wyzwaniem.
a) W przypadku bromopropanu, (1-szo rzędowy) dominujące będą Sn2 oraz E2 (zastanów się dlaczego) (reakcje konkurencyjne), tak więc użycie bardzo silnych zasad o dużym stłoczeniu sterycznym nasili przewagę eliminacji. Aby otrzymać propen należałoby więc użyć np. tert-butanolan potasu w tert-butanolu.

b) Użycie słabej zasady spowoduje powstanie nie estru, ale eteru. Dodając np. propanol otrzymamy eter dipropylowy.

Obie drogi oczywiście są raczej całkowicie bezużyteczne w laboratorium z powodu niskich wydajności, i produktów ubocznych.
kama001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 25 maja 2013, o 22:38
Płeć: Kobieta
Podziękował: 16 razy

chemia organiczna, halogenopochodne

Post autor: kama001 »

tak, oczywiście eter!

dziękuję, bardzo mi pomogłeś!

aaa jeszcze jeśli mogę spytać to właściwie kiedy zachodzi mechanizm E1? niewiele na ten temat można znaleźć w książkach, zawsze obszernie opisany jest raczej E2

+ w takim razie jeśli do chlorku etylu dodamy metanolan sodu w obecności metanolu to zajdzie w większej mierze eliminacja, czy substytucja? wielokrotnie w przykładach widzę i jedno i drugie, chodzi mi właśnie o I-rzędowe halogenopochodne
(rozumiem, że w obecności samego metanolu (bez alkoholanu) zajdzie po prostu eliminacja? )-- 2 cze 2013, o 23:18 --jeszcze jedna wątpliwość :

czy wszystkie halogenopochodne reagują z \(\displaystyle{ CH _{3} SNa}\) pod wpływem acetonu/metanolu(czy obojętnie jakiego alkoholu?)u i właściwie jakie znaczenie ma dokładnie środowisko reakcji, czy jest to aceton czy metanol? pytam dlatego, że raz zobaczyłam, że reakcja II-rzędowej halogenopochodnej z \(\displaystyle{ CH _{3} SNa}\) pod wpływem etanolu nie zachodzi
Awatar użytkownika
stojekl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2 cze 2013, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

chemia organiczna, halogenopochodne

Post autor: stojekl »

Ogólnie eliminacje zachodzą ze słabymi nukleofilami o wysokiej zasadowości.
Warunki ponadto sprzyjające E1 to:
-polarne rozpuszczalniki (solwatują i stabilizują karbokation)
-trzeciorzędowe halogenki, utrudniają dostęp zasady w mechanizmie E2 (drugorzędowe mogą ulegać przegrupowaniom)
-słaba zasada lub całkowity brak zasady (eliminacja wody z alkoholi pod wpływem kwasów i ogrzewania zachodzi wg. E1), grupy łatwo odchodzące.

Tak jak napisałem reakcje te zachodzą zawsze razem, możemy tylko stworzyć warunki dla uprzywilejowania jednego z procesów co nie pozbawi nas produktów ubocznych. Z MeONa podobnie zajdą obydwie reakcje ponieważ nie jest zatłoczony (co pozwala na Sn2) ale jest też silną zasadą (E2). Substrat (chloroetan) ogranicza jedynie reakcje jednocząsteczkowe (bo jest pierwszorzędowy).

Szeroko eliminacje i substytucje są omówione w Claydenie.

* nie jestem pewien ale wygląda na dobry nukleoflil i słabszą zasadę niż analogiczne pochodne alkoholi. Rozpuszczalniki mogą być protyczne i aprotyczne, ponadto polarne i niepolarne, np. DMSO czy THF to polarny aprotyczny rozpuszczalnik i najlepiej przeprowadzać w nim reakcje Sn2 ponieważ słabo solwatuje anion. Alkohole są polarne protyczne i dobrze solwatują anion co pomaga reakcji Sn1.
ODPOWIEDZ