Roztwory buforowe

kama001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 25 maja 2013, o 22:38
Płeć: Kobieta
Podziękował: 16 razy

Roztwory buforowe

Post autor: kama001 »

mam problem z rozwiązaniem zadania :

Oblicz stosunek masowy soli \(\displaystyle{ KHCO _{3}/Na _{2}CO _{3}}\) w roztworze buforowym o \(\displaystyle{ pH =10,5}\)
\(\displaystyle{ K _{3} _{kwasu} =10 ^{-7} ; \\
K _{2} _{kwasu} =2,4 \cdot 10 ^{-11} ;\\
M _{ \left( Na _{2}CO _{3} \right) } =108g/mol ; \\
M_{ \left( KHCO _{3} \right) }=100g/mol}\)



może napiszę jak zaczęłam, bo nie liczę na gotowca, ale o pomoc :

\(\displaystyle{ pH=10,5}\) więc \(\displaystyle{ \left[ H ^{+} \right] =3,1622 \cdot 10 ^{-11}}\)

\(\displaystyle{ \left[ H ^{+} \right] =K _{kw} \cdot \left( \frac{Ckwasu}{Csoli} \right)}\)

przyjęłam za kwas \(\displaystyle{ KHCO _{3}}\) a za sól \(\displaystyle{ Na _{2}CO _{2}}\) (mogę tak? ;p)

\(\displaystyle{ 1,318 = \frac{Ckwasu}{Csoli}}\)

i teraz stosunek \(\displaystyle{ KHCO _{2} :Na _{2} CO _{3}}\) wynosi \(\displaystyle{ 1,318 :1}\) ?


proszę o wskazówki!
Ostatnio zmieniony 26 maja 2013, o 00:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nowa linia w LaTeXu to \\. Symbol mnożenia to \cdot. Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Roztwory buforowe

Post autor: pesel »

Masz policzony stosunek stężeń. Jest równy stosunkowi liczby moli. Mnożysz przez masy maolowe i mas stosunek mas.

\(\displaystyle{ \frac{c_{A}}{c_{B}} = \frac{ \frac{n_{A}}{V} }{ \frac{n_{B}}{V} }= \frac{n_{A}}{n_{B}}= \frac{ \frac{m_{A}}{M_{A}} }{ \frac{m_{B}}{M_{B}} }}\)

\(\displaystyle{ \frac{m_{A}}{m_{B}}= \frac{c_{A} \cdot M_{A}}{c_{B} \cdot M_{B}}}\)
Ostatnio zmieniony 26 maja 2013, o 12:35 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
kama001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 25 maja 2013, o 22:38
Płeć: Kobieta
Podziękował: 16 razy

Roztwory buforowe

Post autor: kama001 »

super, dzięki

powiedz jeszcze, czy mogę sobie tak przyjąć, że jedno jest kwasem, drugie solą, skoro tak naprawdę oba związki są solami? tylko jedno w jakimś stopniu bardziej kwasowe?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Roztwory buforowe

Post autor: pesel »

Możesz ale nie dowolnie. Skoro poruszamy się w teorii Bronsteda, to co odszczepia proton jest kwasem, a to co pozostaje po odszczepieniu protonu to zasada. De facto, w równaniu na pH buforu podanym przez Ciebie mamy stosunek kwasu i sprzężonej z nim zasady. To, że oba są solami nie ma najmniejszego znaczenia byleśmy wiedzieli co wstawić w liczniku a co w mianowniku. Wszystko inne to kwestia umowy. Chociaż gdyby to ode mnie zależało to zalecałbym posługiwanie się nazewnictwem wynikającym z teorii Bronsteda.

\(\displaystyle{ HCO_{3}^{-} \iff H^{+}+CO_{3}^{2-}}\)

\(\displaystyle{ kwas \iff H^{+}+zasada}\)
kama001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 25 maja 2013, o 22:38
Płeć: Kobieta
Podziękował: 16 razy

Roztwory buforowe

Post autor: kama001 »

o, dziękuję za odpowiedź! bardzo mi pomogłeś
ODPOWIEDZ