Minimalna długość fali promieniowania elektromagnetycznego

kzyhoryho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 lut 2013, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Minimalna długość fali promieniowania elektromagnetycznego

Post autor: kzyhoryho »

Witam ma problem z następującym zadaniem z chemii:

Wyznacz minimalną długość fali promieniowania elektromagnetycznego konieczną do wybicia elektronu z płytki potasowej, jeśli praca wyjścia dla potasu wynosi
223 kJ/mol. h = 6.61*10^{-34} JS. Wynik wyraź w nm.

Nie wiem jak się w ogóle do tego zabrać, z góry dzięki za pomoc!
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Minimalna długość fali promieniowania elektromagnetycznego

Post autor: pesel »

Zadnie trochę źle sformułowane. Chodzi o maksymalną długość fali gdyż energia kwantu jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali więc kwant promieniowania o większej długości ma mniejszą energię niż ten o mniejszej długości

Mamy podaną pracę wyjścia na mol, policzmy na jeden elektron:

\(\displaystyle{ W_{e}= \frac{223 \ kJ/mol}{N_{A}} =\frac{223 \ kJ/mol}{6.02 \cdot 10^{23} \ mol^{-1}}}=3.704 \cdot 10^{-19} \ J}\)

Czyli co najmniej taką energię musi mieć kwant promieniowania elektromagnetycznego aby pokonać pracę wyjścia i go wybić z atomu.

Energia kwantu promieniowania to:

\(\displaystyle{ E=h \cdot \nu = h \cdot \frac{c}{\lambda}}\)

\(\displaystyle{ \lambda= \frac{h \cdot c}{E} = \frac{6.61 \cdot 10^{-34} J \cdot s \cdot 3 \cdot 10^{8} \frac{m}{s} }{3.704 \cdot 10^{-19} \ J}=5.354 \cdot 10^{-7} \ m=535.4 \cdot 10^{-9} \ m=535.4 \ nm}\)

Czyli promieniowanie musi mieć nie większą długość fali niż 535.4 nm (czyli jest to maksymalna długość fali o czym pisałem na początku).
kzyhoryho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 lut 2013, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

Minimalna długość fali promieniowania elektromagnetycznego

Post autor: kzyhoryho »

dziękuje bardzo za pomoc, Pana wynik zgadza się z moim tylko właśnie miałem podobne zastrzeżenia co do treści, zadanie to jest z ubiegłorocznego egzaminu z podstaw chemii.
Pozdrawiam
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Minimalna długość fali promieniowania elektromagnetycznego

Post autor: pesel »

Również "płytka potasowa" brzmi dziwnie biorąc pod uwagę miękkość potasu. Czy o plasterku plasteliny albo masła powiemy "płytka z plasteliny" lub "płytka z masła"? Raczej nie. Dla mnie w terminie "płytka", kryje się jakiś tam w miarę twardy materiał. No ale to już lingwistyka a nie chemia. pzdr
ODPOWIEDZ